Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Konferencja "Europejski model postępowania w sprawach gospodarczych"

W dniach 12–14 listopada 2007 r. odbyła się w Krakowie Konferencja pt. „Europejski model postępowania w sprawach gospodarczych”. Organizatorem Konferencji był Sąd Apelacyjny w Krakowie przy współuczestnictwie Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.
 
W Konferencji, której obradom przewodniczył Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Pan Andrzej Struzik, uczestniczyli przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości z krajów sąsiednich. Delegacji niemieckiej przewodniczyłaPani Gräfin von Schwerin – Wiceprezes Sądu Krajowego w Kolonii. Na czele delegacji Litwy stał Pan Vytas Milius– Prezes Sądu Apelacyjnego Litwy, natomiast delegacji słowackiej przewodniczyła Pani Dr Tatiana Hačkova z Departamentu Międzynarodowego Prawa Prywatnego Ministerstwa Sprawiedliwości Słowacji. Krajowe Centrum Szkolenia reprezentowała Pani Beata Stryjewska – Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, Naczelnik Wydziału Szkolenia Sądowego w Sprawach Cywilnych, Gospodarczych oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Krajowego Centrum Szkolenia oraz sędziowie będący wykładowcami na szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia.
 
Celem Konferencji była wymiana poglądów i doświadczeń w zakresie cywilnego postępowania sądowego w sprawach gospodarczych. Przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawili węzłowe zagadnienia procedur stosowanych przy rozstrzyganiu spraw gospodarczych. Po zaprezentowaniu indywidualnych referatów odbyła się dyskusja, w trakcie której uczestnicy Konferencji wymieniali się szczegółowymi informacjami na temat funkcjonujących w poszczególnych ustawodawstwach krajowych modelów rozwiązywania sporów gospodarczych. W przypadku polskich rozwiązań przedmiotem dyskusji była przede wszystkim kwestia celowości wyodrębnienia postępowania w sprawach gospodarczych, z wieloma odstępstwami od postępowania zwykłego. W rozwiązaniach niemieckich żywą dyskusję wzbudziła możliwość wyrażenia przez sędziego, już na wstępnym etapie procesu, poglądu co do zasadności dochodzonego roszczenia. W postępowaniu sądowym na Słowacji najwięcej zainteresowania wzbudził elektroniczny system przydziału spraw do rozpoznania poszczególnym sędziom. Z kolei w procedurze litewskiej wszyscy uczestnicy zwrócili uwagę na konieczność sporządzania pisemnego uzasadniania wyroku już w momencie jego ogłoszenia.
 
Obrady Konferencji odbywały się w Bibliotece Sądu Okręgowego w Krakowie, dzięki gościnności Prezes Sądu Okręgowego – Pani Mai Rymar. Uczestnicy Konferencji zwiedzili również kompleks budynków sądów krakowskich i zostali zapoznani z planowanymi inwestycjami w tym zakresie, których jednym z elementów będzie budynek na potrzeby szkoleniowe kadr wymiaru sprawiedliwości.
 
Uczestnicy Konferencji mieli również możliwość poznania najatrakcyjniejszych zabytków Krakowa i okolic.
 
Data publikacji: 
2013-08-26 13:53
Data wytworzenia: 
2013-08-26 13:53
Ostatnia zmiana: 
2013-09-05 09:20
Autor zmiany: 
Katarzyna
Krysiak