Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o KSSiP
1 sierpnia 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Ustawa ta znosi ostatni etap aplikacji sędziowskiej, jakim był 18-miesięczny staż na stanowisku referendarza sądowego, a co za tym idzie skraca okres tej aplikacji z 48 do 30 miesięcy. Jednocześnie wprowadza obowiązek podjęcia w terminie 3 lat od zakończenia aplikacji sędziowskiej zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego bądź asystenta sędziego lub asystenta prokuratora, dla osób, które w trakcie aplikacji pobierały stypendium, pod rygorem jego zwrotu. Osoby, które nie podejmą zatrudnienia we wskazanym terminie na żadnym z wymienionych stanowisk będą mogły zwolnić się z obowiązku zwrotu stypendium jedynie wówczas, gdy wykażą, że zatrudnienie takie usiłowały podjąć.
Zgodnie z nowelizacją, absolwenci aplikacji sędziowskiej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury zostaną zwolnieni z konieczności uczestniczenia w procedurze konkursowej, stosowanej przy obsadzie stanowisk referendarza sądowego lub asystenta sędziego, a celem premiowania najlepszych z nich, opracowywane będą listy rankingowe, przesądzające o pierwszeństwie objęcia przez nich takiego stanowiska.
Co najmniej 18-miesięczny staż pracy na jednym z tych stanowisk jest też wymagany od aplikantów prowadzonej przez KSSiP aplikacji sędziowskiej do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.
Zaznaczyć należy, iż ustawa zawiera przepis przejściowy gwarantujący aplikantom, którzy rozpoczęli szkolenie na aplikacji sędziowskiej przed dniem jej wejścia w życie, zakończenie procesu kształcenia na aplikacji na dotychczasowych zasadach. Wejdzie ona natomiast w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.