Aplikacja prokuratorska w KSSiP a praktyka asesorska
„Aplikacja prokuratorska w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury a praktyka asesorska – ocena przygotowania do zawodu prokuratora” – to temat wspólnej konferencji Prokuratury Generalnej i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, która odbyła się w dniu 24 listopada 2014 roku w siedzibie Prokuratury Generalnej.
Otwierając konferencję, Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Jamrogowicz podkreślił, że „zdecydowana większość asesorów prokuratorskich – absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i zaangażowanie w wykonywanie najważniejszego zadania prokuratury, jakim jest strzeżenie praworządności i czuwanie nad ściganiem przestępstw”.
W konferencji uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Prokuratury Generalnej, przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratury, na czele z jej Przewodniczącym Edwardem Zalewskim, Naczelnik Wydziału ds. KSSiP w Departamencie Sądów, Organizacji i Analiz i Wymiaru Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości Katarzyna Ceglarska – Piłat, przedstawiciele Rady Programowej KSSiP, na czele z jej Przewodniczącą Prof. dr hab. Janiną Błachut, Prokuratorzy Apelacyjni, Prokuratorzy Okręgowi, Prokuratorzy Rejonowi, liczni asesorzy prokuratorscy oraz kierownictwo KSSiP, na czele z Dyrektorem Leszkiem Pietraszką.
W trakcie trzech paneli konferencji, jej uczestnicy rozmawiali o :
- celach aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz sposobach ich realizacji, w tym o adekwatności założeń programowych przyjętych na aplikacji prokuratorskiej do faktycznych potrzeb związanych z wykonywaniem obowiązków na stanowisku asesora prokuratury rejonowej;
- efektywności wykonywanych przez asesorów zadań oraz ich kompetencjach zawodowych, zwłaszcza w zakresie metodyki prowadzenia postępowań przygotowawczych, sprawowania funkcji oskarżyciela publicznego, formułowania środków odwoławczych oraz kultury urzędowania i respektowania praw uczestników postępowania – z punktu widzenia zarówno prokuratora sprawującego aprobatę, jak i asesora;
- pracy asesora oraz sprawowaniu aprobaty – z punktu widzenia wizytatora.
W dyskusji głos zabrał także Przewodniczący KRP Edward Zalewski, który podkreślił, że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest niezwykle potrzebna, gdyż kreuje kadry dla niezawisłych sądów i niezależnej prokuratury, stanowiących fundament demokratycznego państwa prawa. „Dla zapewnienia realizacji tego zadania, Krajowa Szkoła musi posiadać autonomię. Każdy zabieg, który upolityczniałby Szkołę, stanowi zagrożenie dla tych kadr” – dodał.
Wszyscy uczestnicy dyskusji zgodnie podkreślali wysoki poziom merytoryczny pracy zdecydowanej większości asesorów prokuratorskich, a w szczególności ich ogromną wiedzę prawniczą. Jednocześnie zwracano uwagę na konieczność pewnych modyfikacji w zakresie przebiegu praktyk odbywanych przez aplikantów prokuratorskich, zwłaszcza poprzez wydłużenie ich czasu w prokuraturach rejonowych. Ponadto, w toku dyskusji zgłaszano postulat przyznania aplikantom prokuratorskim uprawnień procesowych, polegających m.in. na samodzielnym wykonywaniu określonych czynności w toku postępowania przygotowawczego, a także zastępowaniu prokuratora w postępowaniu przed sądem rejonowym.
Ocena przygotowania do zawodu asesora - raport z badań