Szkolenie systemowe z zakresu ochrony praw człowieka i zakazu dyskryminacji - C3/A/15
Data szkolenia: 20-21 kwietnia 2015 r.
Miejsce szkolenia: Ośrodek Szkoleniowy w Dębem
Grupa docelowa: sędziowie orzekający w sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i opiekuńczych oraz z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, referendarze sądowi, asystenci sędziów.
Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login
Wykładowcy
Katarzyna Kowalska były sędzia, w latach 2005 – 2010 delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie w latach 2008 – 2009 zajmowała stanowisko Naczelnika Wydziału Praw Człowieka w Departamencie Sądów Powszechnych, stale współpracując
z Pełnomocnikiem Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Przemysław Feliga doktor nauk prawnych, LL.M. Universität Regensburg, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, w latach 2010 – 2012 delegowany do Wydziału IV Postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości, autor ponad 30 opracowań naukowych (artykułów, glos), w tym odnoszących się do tematu wykładu: „Skarga o stwierdzenie przewlekłości postępowania egzekucyjnego. Europejski Trybunał Praw Człowieka a sądy krajowe – podobieństwa i różnice w poglądach cz. I i cz. II”, Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2012 nr 3-6, i nr 7- 9; „Zastosowanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka zarządzenia tymczasowego, którego wykonanie ma nastąpić w postępowaniu wykonawczym” Przegląd Prawa Egzekucyjnego 2012, nr 10 – 12, a także monografii, pt. „Stanowisko prawne syndyka w procesie dotyczącym masy upadłości” Wydawnictwo CH Beck (seria „Monografie prawnicze”).
Tematyka szkolenia
Szkolenie systemowe z zakresu ochrony praw człowieka i zakazu dyskryminacji.
- Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, jako żywy instrument oraz podstawowe informacje o Europejskim Trybunale Praw Człowieka i procedurze postępowania, relacja pomiędzy remedium konwencyjnym a krajowym w postaci skargi konstytucyjnej, wykonywanie orzeczeń Trybunału.
- Dopuszczalność drogi sądowej w świetle Konwencji, błędne pouczenia sądów a prawo strony do sądu, przymus adwokacko- radcowski w świetle art. 6 Konwencji oraz odmowa przyznania adwokata lub radcy prawnego z urzędu a prawo do sądu.
- Dyskryminacja (test proporcjonalności), na przykładzie dyskryminacji osób homoseksualnych, wymogi bezstronności sądu (test subiektywny, test obiektywny) i należytej obsady sądu, swoboda wypowiedzi (politycy, dziennikarze, osoby prywatne), koszty sądowe w sprawach cywilnych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzasadniania orzeczeń w przedmiocie odmowy zwolnienia od kosztów sądowych.
- Nadmierna długość postępowania sądowego, ze szczególnym uwzględnieniem przesłanek zachowania sądów krajowych oraz przyczynienia się skarżących do przedłużenia postępowania sądowego oraz reguł przyznawania słusznego zadośćuczynienia, wznowienie postępowania w sprawach cywilnych, realizacja kontaktów między rodzicami a dziećmi
Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora:
- merytorycznie:
sędzia Greta Książkiewicz
tel.: 81 440 87 23
e – mail: [email protected]
- organizacyjnie:
sędzia Marek Manowiec
tel.: 81 440 87 20
e – mail: [email protected]
specjalista Małgorzata Staniak
tel.: 81 440 87 22
e – mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
- W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
- Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2015”
- W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta
i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej. - Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
- W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2015”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
- W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).
- Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
- Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
- Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału
w szkoleniu. - W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem systemu pod adresem: [email protected]