Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Uprzejmie informujemy, że na Platformie Szkoleniowej KSSiP (w kursach) opublikowana została ankieta dla sędziów i prokuratorów przygotowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w ramach projektu pt. „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów

Helsińska Fundacja Praw Człowieka realizuje projekt pt. „Podnoszenie wrażliwości sędziów i prokuratorów w zakresie równego traktowania”. Celem projektu jest uwrażliwienie sędziów i prokuratorów oraz kandydatów na sędziów i prokuratorów na kwestie związane z równym traktowaniem osób należących do grup narażonych na dyskryminację, przede wszystkim poprzez przygotowanie „Przewodnika równościowego” odnoszącego się do różnych aspektów przeciwdziałania dyskryminacji istotnych podczas wykonywania władzy sądowniczej. Projekt ten otrzymał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

Zadaniem „Przewodnika równościowego” będzie dostarczenie sędziom i prokuratorom informacji na temat wartości, kultur, stylów życia, doświadczeń życiowych ludzi należących do różnych grup narażonych na dyskryminację oraz wskazówek ich wykorzystania w pracy sędziego i prokuratora. „Przewodnik równościowy” będzie składał się z pewnych informacji teoretycznych (np. czym jest stereotyp, krótka charakterystyka mniejszości i grup imigrantów przebywających w Polsce, co to jest transpłciowość), ale nacisk będzie w nim położony na przykłady z praktyki i analizę różnych trudności, z którymi sędziowie i prokuratorzy mogą się spotkać podczas pełnienia swoich funkcji.

Opracowanie treści „Przewodnika równościowego” jest zadaniem eksperckiej grupy roboczej. W skład grupy roboczej weszli przedstawiciele instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości: reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Rady Prokuratury, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Biura Pełnomocniczki Rządu do spraw Równego Traktowania, Biura Rady Europy w Warszawie oraz stowarzyszeń sędziowskich. Wsparcie dla grupy roboczej stanowią eksperci zewnętrzni zajmujący się tematyką dyskryminacyjną.

Jednym z podstawowych założeń projektu jest również to, by był on realizowany we współpracy ze środowiskiem sędziów i prokuratorów, w związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że w „Przewodniku równościowym” chcemy przytoczyć wiele przykładów wynikających z Państwa doświadczeń i praktyki, tak aby „Przewodnik równościowy” był praktycznym i użytecznym narzędziem w codziennej pracy. Dlatego podanie przez Państwa konkretnych przykładów i praktyk związanych z kontaktem z osobami należącymi do grup mniejszościowych będzie stanowić nieocenioną pomoc w redakcji „Przewodnika równościowego”. Pragniemy zapewnić, że wszelkie podane przez Państwa przykłady będą publikowane w sposób uniemożliwiający rozpoznanie osoby, od której dany przykład pochodzi.

 

 

Zapraszamy do wypełnienia ankiety do 14 lutego 2015 r.

Data publikacji: 
2015-01-27 14:24
Data wytworzenia: 
2015-01-27 10:35
Autor treści: 
Magdalena
Mitrut-Mełgieś
Ostatnia zmiana: 
2015-01-27 14:24
Autor zmiany: 
Agnieszka
Welenc