SZKOLENIE WYŁĄCZNIE DLA SĘDZIÓW, ORZEKAJĄCYCH W SPRAWACH Z ZAKRESU PRAWA KARNEGO, KTÓRZY OBJĘLI STANOWISKO SĘDZIOWSKIE PO RAZ PIERWSZY (K1/C/15), 24-28 maja 2015 r. - Jastrzębia Góra, ZJAZD III
ZJAZD III
SZKOLENIE WYŁĄCZNIE DLA SĘDZIÓW ORZEKAJACYCH W SPRAWACH Z ZAKRESU PRAWA KARNEGO, KTÓRZY OBJĘLI STANOWISKO SĘDZIOWSKIE PO RAZ PIERWSZY
TEMAT SZKOLENIA:
Metodyka pracy sędziego orzekającego w sprawach karnych w postępowaniu I instancyjnym na etapie postępowania rozpoznawczego.
DATA I MIEJSCE:
24-28 maja 2015 r. Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "JURYSTA" w Jastrzębiej Górze
ul. Rozewska 44
84-104 Jastrzębia Góra
tel. (58) 674-91-68
ORGANIZATOR:
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury
Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej
Dział Realizacji Szkoleń
ul. Krakowskie Przedmieście 62, 20-076 Lublin
tel. 0 81 440 87 21, fax. 81 440 87 28
TEMATY SZCZEGÓŁOWE:
1. Przestępstwa popełniane przy użyciu techniki komputerowej i systemów informatycznych, dowody elektroniczne i sposoby zabezpieczania ich w postępowaniu karnym wraz z oceną wartości dowodowej.
2. Wybrane zagadnienia z zakresu przestępczości gospodarczej, w szczególności rodzaje przestępstw na szkodę wierzycieli, pozorna upadłość, ocena stanu niewypłacalności i jej wpływ na upadłość podmiotu, przestępstwa związane z emisją i obiegiem weksli, przestępstwa popełniane przez syndyków i likwidatorów masy upadłościowej, zarys przestępczości podatkowej.
3. Ekspertyza toksykologiczna. Alkohole i środki podobnie działające do alkoholu, ocena stanu trzeźwości w chwili zdarzenia, badanie zawartości analizatorami, próba krwi, interpretacja wyników pomiaru przy uwzględnieniu materiału pobranego ze zwłok, badania retrospektywne, prospektywne.
4. Środki odurzające i substancje psychotropowe, nowe środki psychoaktywne, metody badawcze i ocena wpływu tych środków na stan świadomości.
5. Dowody wykorzystywane w postępowaniu karnym służące identyfikacji osób w oparciu o ekspertyzę fonoskopijną, zapisy wideo rejestrujące, ślady daktyloskopijne, ekspertyzę pismoznawczą i inne nowoczesne techniki wykrywcze.
6. Uregulowania prawne dotyczące biegu spraw, obiegu dokumentów i sprawności postępowania wynikające z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. (Dz.U. Nr 38 poz.249) regulamin urzędowania sądów powszechnych i Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości Nr 81/03 z dnia 12 grudnia 2003 r. z późn. zm. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.
7. Postępowanie w sprawach o wykroczenia.
8. Postępowanie w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
9. Wybrane zagadnienia z zakresu prawa karnego wykonawczego, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości sądu i udziału stron i innych osób w posiedzeniach.
WYKŁADOWCY:
1. Dr Marek Siwek - Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
2. Dr Andrzej Wiśniewski - Sędzia Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
3. Dr hab. Andrzej Zuba - Kierownik Pracowni Alkoholu i Narkotyków Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie;
4. Andrzej Czubak - Pracownik Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie;
5. Dr Jacek Leńczuk - Adiunkt w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Autor i współautor wielu publikacji z zakresu prawa finansowego, w tym m.in. Komentarza do Ustawy o finansach publicznych (wydawnictwo C.H.Beck 2012). Radca prawny. Specjalizuje się w problematyce z zakresu prawa finansowego i gospodarczego;
6. Łukasz Zaborny - Ekspert z zakresu informatyki i praw autorskich, analizy telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych, biegły z listy SO w Gdańsku, Słupsku i Toruniu;
7. Jakub Chrząszcz - Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Naczelnik Wydziału Informatyzacji i Analiz PO w Gdańsku.
Zajęcia prowadzone będą w formie wykładu i referatu.
OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZE STRONY ORGANIZATORA:
- merytorycznie:
sędzia Marek Manowiec
Tel. 0 81 440 87 20
e-mail: [email protected]
- organizacyjnie:
specjalista Joanna Woźniak
Tel. 0 81 440 87 21
e – mail: j.wozniak@kssip.gov.pl