Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w stosunkach transgranicznych C17/C/16 - apelacja białostocka, gdańska, lubelska, rzeszowska

Data szkolenia: 26 - 28 września 2016 r.
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Lublin
Grupa docelowa: sędziowie i asesorzy sądowi orzekający w wydziałach rodzinnych i nieletnich oraz asystenci wykonujący czynności w tych wydziałach, prokuratorzy i asesorzy zajmujący się sprawami z zakresu prawa cywilnego
 
 
Rekrutacja na szkolenie odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login
 
 
Wykładowcy:

Sylwia Jastrzemska – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Rejonowego w Oławie, Przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. W ramach obowiązków służbowych sprawuje nadzór nad sprawami Oz, w tym także nad sprawami, w których ma zastosowanie prawo unijne. Autorka licznych artykułów na tematy związane z prawnymi aspektami integracji europejskiej, publikowanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Kwartalnik Prawo i Rodzina oraz wydawnictwo KSSiP. Prowadząca wykłady na konferencjach w Paryżu, Omsenii, Bukareszcie w zakresie stosowania rozporządzeń UE.

 

 
Tematyka:
 
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych w stosunkach transgranicznych.
 
Tematyka szczegółowa:
 
1. Jurysdykcja i prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych według rozporządzenia 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych: zakres podmiotowy, przedmiotowy i temporalny rozporządzenia; jurysdykcja w sparwach alimentacyjych, w tym:
  • ogólna
  • wynikająca z umowy pomiędzy stronami
  • wynikająca z wdania się w spór
  •  dodatkowa i konieczna czyli forum necessitatis

2. Warsztaty w zakresie jurysdykcji w sparwach alimentacyjnych przy zastosowaniu rozporządzenia 4/2009. Kazusy do rozwiązania w grupach 5 - 7 osobowych.

3.  Prawo właściwe dla zobowiązań  alimentacyjnych:

 

 - prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych według art.15 rozporządzenia UE nr 4/2009 – Protokół Haski z 23 listopada 2007 o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych;

- specyfika spraw, gdzie element transgraniczny dotyczy Wielkiej Brytanii – statutory law - akty prawne prawa materialne w Wielkiej Brytanii, ich powiązanie z common law,  agencja ustalająca alimenty.

4. Warsztaty w zakresie prawa właściwego  na podstawie protokołu haskiego z 23.11.2007 r. o prawie właściwym dla zobowiązań alimentacyjnych.  Kazusy do rozwiązania w grupach 5 -7 osobowych.

5. Uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach dotyczących zobowiązań alimentacyjnych według  rozporządzenia 4/2009.

6. Dobre praktyki i trudności w stosowaniu przepisów odnoszących się do stosunków transgranicznych.

7. Dyskusja z aktywnym udziałem uczestników szkolenia. Powiązanie efektywności stosowania omawianych aktów prawnych ze skutecznością doręczeń w trybie rozporządzenia UE 1393/2007 i Konwencji haskiej
z 1965 r.

 8. Konwencja o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny, sporządzona w Hadze dnia 23 listopada 2007 r.:

   - zakres podmiotowy, przedmiotowy i temporalny konwencji;

    - jurysdykcja w sprawach alimentacyjnych

   - rozgraniczenie zakresów stosowania rozporządzenia 4/2009 i  konwencji o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny, sporządzonej w Hadze dnia 23 listopada 2007 r.

9.  Zagadnienia wynikające z ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz o prawie pomocy w celu ugodowego załatwienia sporu przed wszczęciem takiego postępowania oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. nr 129, poz. 735).

          

Koordynacja z ramienia KSSiP:
 
-merytoryczna:
sędzia Anna Cybulska
tel. 81 458 37 57
 
-organizacyjna:
specjalista Kinga Leńczuk-Krupa
tel. 81 458 37 42
 
 
Zasady rekrutacji:
 
W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
  1. Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2015”.
    • W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.plnależy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją:http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa - Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.
    • Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
    • Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
    • W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2015”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
    • W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)
  2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
  3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
  4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.
  5. W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem systemu pod adresem:[email protected]

 

Plik: 
Data publikacji: 
2016-01-15 15:56
Data wytworzenia: 
2016-01-15 09:39
Autor treści: 
Kinga
LeŃczuk-Krupa
Ostatnia zmiana: 
2016-01-15 15:56
Autor zmiany: 
Agnieszka
Welenc