Szkolenie dla urzędników sądowych zatrudnionych w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnych i nieletnich „Obrót prawny z zagranicą w sprawach cywilnych” 08-10 czerwca 2016r KSSiP Lublin-U9/A/16
Data szkolenia: 08-10 czerwca 2016 r.
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie
Grupa docelowa: urzędnicy sądowi zatrudnieni w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnych i nieletnich
Szkolenie dla apelacji: białostockiej, lubelskiej, łódzkiej, rzeszowskiej, warszawskiej
Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login
Wykładowcy
Magdalena Aksamitowska - Kobos
Kierownik Sekcji Obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wieloletni wykładowca szkoleniowy, m.in. dla pracowników sądów, kancelarii prawnych, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie – głównie w zakresie prawa międzynarodowego rodzinnego, cywilnego, gospodarczego i karnego oraz międzynarodowego postępowania dotyczącego obrotu prawnego z zagranicą w zakresie sądowego i pozasądowego dochodzenia roszczeń w tym alimentacyjnych od osób przebywających za granicą oraz szeroko rozumianej współpracy z podmiotami zagranicznymi, Panelista Konferencji European cooperation on judicial training for court staff and bailiffs, w Brukseli. Uczestnik seminarium doktoranckiego - na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Autorka publikacji m.in. Europejski Nakaz Zapłaty szansa dla wierzyciela i zagrożenie dla dłużnika, Przewoźnik, styczeń 2012, Realizacja alimentów od dłużników przebywających za granicą od 18.06.2011. Nowe możliwości egzekucji alimentów z zagranicy. Kwartalnik KSSiP, czerwiec 2013, Wnioski obywateli polskich kierowane za granicę o przyznanie pomocy prawnej w postępowaniu przed sądami zagranicznymi "Palestra" 5-6/201, Wnioski sądów polskich o wykonanie orzeczeń w sprawach karnych dotyczących kar o charakterze pieniężnym kierowane za granicę. "Iustitia" 1 (19) /2015, Egzekucja alimentów na rzecz dziecka od zobowiązanego przebywającego na terenie Anglii oraz Walii na podstawie rozporządzenia Rady (WE) z 18.12.2008 r. – 4/2009, Monitor Prawniczy 18/2015, Egzekucja alimentów z Anglii na podstawie przepisów prawa unijnego (w) Prawo alimentacyjne. Zagadnienia Systemowe i Proceduralne. Tom I. Red. J. M. Łukasiewicz, I. Ramus. Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2015.
Zbigniew Miczek
sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, wykładowca na szkoleniach dla radców prawnych z OIRP w Krakowie; współpracownik naukowy Instytutu Allerhanda. W latach 2006-2007 delegowany do pełnienia obowiązków asystenta w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego, Autor publikacji z dziedziny prawa cywilnego procesowego, prawa handlowego oraz prawa upadłościowego, w tym: "Wpływ doręczenia orzeczenia sądowego dłużnikowi na zasadzie art. 1135 k.p.c. na możliwość stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu na podstawie Konwencji Lugańskiej i rozporządzenia Rady Europy", Prawo i Podatki Unii Europejskiej 2005 r., nr 4; (w:) Zbigniew Miczek, Mariusz Załucki "Błędy w tłumaczeniu aktów prawnych - uwagi w sprawie stosowania prawa wspólnotowego przez polskie sądy", Prawo i Podatki Unii Europejskiej 2005 r., nr 6; "Zasady wykonywania przez Polskę przepisów o doręczaniu dokumentów sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych i handlowych", Prawo i Podatki Unii Europejskiej 2006 r., nr 3; "Europejski Tytuł Egzekucyjny - postępowanie sądowe", Prawo i Podatki Unii Europejskiej 2006 r., nr 9; "Jurysdykcja krajowa a właściwość sądu w postępowaniu pojednawczym", Prawo i Podatki Unii Europejskiej 2007 r., nr 7/8.
Tematyka szkolenia
„Obrót prawny z zagranicą w sprawach cywilnych”
- Praktyka współpracy sądowej w sprawach cywilnych - problematyka związana z doręczaniem dokumentów, uznawaniem za doręczone przesyłek nieodebranych; ponoszeniem kosztów tłumaczeń.
- Egzekucja alimentów od dłużników przebywających za granicą.
- Współpraca sądowa w sprawach cywilnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
- Współpraca sądowa w sprawach cywilnych pomiędzy innymi podmiotami obrotu międzynarodowego.
- Europejski nakaz zapłaty .
- Obrót zagraniczny w sprawach egzekucji komorniczej.
Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora
- merytorycznie:
prokurator dr Elżbieta Rojowska
tel. (81) 458 37 54
e-mail: [email protected]
- organizacyjnie:
główny specjalista Monika Wolińska
tel. (81) 458 37 49
e-mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
- W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
- Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016/ SZKOLENIA WYJAZDOWE dla więcej niż jednej apelacji”
- W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
- Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
- W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
- W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.
5. W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną organizacyjnie za dane szkolenie.