Konsekwencje członkostwa w Unii Europejskiej dla praktyki orzeczniczej sędziów – wybrane zagadnienia. Warszawa, 2 września 2016 r., C5/16
Data szkolenia: 02-09-2016
Miejsce szkolenia: Sąd Okręgowy w Warszawie, Al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa
Grupa docelowa: dla sędziów i asesorów sądowych orzekających w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych, asystentów wykonujących czynności w wydziałach cywilnych.
Forma zajęć: seminarium i warsztaty
Wykładowcy
Wiesław Grajdura sędzia Sądu Okręgowego w Tarnowie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a także wieloletni wykładowca na szkoleniach dla sędziów, referendarzy sądowych, adwokatów, radców prawnych i komorników. Autor publikacji z zakresu postępowania cywilnego.
Agata Srokowska sędzia Sądu Rejonowego w Oławie, delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości Departamentu Prawa Cywilnego w Wydziale Europejskiego Prawa Cywilnego, w 2011 r. w trakcie polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej pełniła funkcję Przewodniczącego grupy roboczej prawa spadkowego w Komitecie ds Prawa Cywilnego Rady Unii Europejskiej, prowadząc negocjacje nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych i dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie utworzenia Europejskiego Poświadczenia Spadkowego. Wykładowca na szkoleniach dla sędziów i referendarzy sądowych z zakresu pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz europejskich postępowań cywilnych.
Tematyka szkolenia
1. Najważniejsze problemy stosowania prawa UE przez sądy powszechne - wprowadzenie do tematu.
•identyfikowanie sprawy unijnej,
•dokonywanie prounijnej wykładni,
•ocena bezpośredniej skuteczności przepisu prawa UE,
•zasada pierwszeństwa,
•odmowa zastosowania przepisu prawa krajowego sprzecznego prawem UE,
•formułowanie pytań prawnych do TK i SN.
2. Podsumowanie warsztatów i wyjaśnienie kwestii budzących kontrowersje.
Prezentacja możliwości wykorzystania materiałów szkoleniowych w codziennej działalności orzeczniczej
Przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Platformy Szkoleniowej KSSiP, zgłoszenie się do udziału w szkoleniu jest równoznaczne z posiadaniem przez użytkownika Platformy Szkoleniowej
uprzedniej zgody przełożonego na udział w szkoleniu.
Informujemy, że automatyczny zapis na szkolenie dostępny jest wyłącznie dla osób, które uzupełniły dane o miejscu zatrudnienia i wykonywanym zawodzie w swoim profilu.
Prosimy o uzupełnienie danych w profilach.
O zakwalifikowaniu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
Koordynacja z ramienia KSSiP:
-merytoryczna:
sędzia Anna Cybulska
tel. 81 458 37 57
e-mail: [email protected]
-organizacyjna:
inspektor Katarzyna Kowalska
tel. 81 458 37 44
e-mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
1. Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016”.
· W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.
· Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
· Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
· W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
· W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.