"Problematyka dowodu z opinii biegłego w postępowaniu karnym", 7-9 września 2016 r., KSSiP Lublin, K7/A/16, dla apelacji: BIAŁOSTOCKIEJ, LUBELSKIEJ, ŁÓDZKIEJ, RZESZOWSKIEJ, WARSZAWSKIEJ
Dr Krzysztof Eichstaedt sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, członek kolegium redakcyjnego Medical Science Technology oraz Basic & Clinical Psychiatry, autor oraz współautor ponad pięćdziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego procesowego, materialnego i skarbowego, a także z pogranicza prawa i psychiatrii., w tym współautor dwóch wydań dużego komentarza do Kodeksu postępowania karnego i Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, a także Metodyki pracy biegłego psychiatry, psychologa oraz seksuologa w sprawach karnych, nieletnich oraz wykroczeń i X tomu Systemu prawa karnego procesowego.
Zbigniew Kapiński sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie; wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury;
dr hab. Piotr Gałecki, prof. UM w Łodzi Dr hab., prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog. Autor i współautor ponad 250 publikacji naukowych w czasopismach zagranicznych i krajowych oraz współautor wielu pozycji książkowych, w tym publikacji i pozycji książkowych z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii.
1. Pojęcie wiadomości specjalnych; celowość przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego; zasady wyboru biegłych. Ustawa o biegłych sądowych.
2. Metodyka pracy w zakresie dopuszczania dowodu z opinii biegłego i jego przeprowadzenia (min. poprawne formułowanie tezy postanowienia o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego, videokonferencja z udziałem biegłych).
3. Konfrontacje biegłych, opinie uzupełniające, opinie prywatne a opinie sądowe z perspektywy biegłego.
4. Ocena wartości dowodowej wydanej opinii. Konfrontacje biegłych, opinie uzupełniające, opinie prywatne a opinie sądowe.
5. Odpowiedzialność karna biegłych w świetle art. 233 k.k.
6. Orzekanie w przedmiocie wynagrodzenia biegłego lub instytucji naukowej lub specjalistycznej, instytutu naukowego lub naukowo technicznego, weryfikacja rachunku.
7. Opinia psychiatryczna po nowelizacji.
8. Psychiatryczna ocena prawdopodobieństwa popełnienia czynu o znacznej społecznej szkodliwości oraz stanu zdrowia, w tym w trakcie stosowania środka zabezpieczającego.
9. Ocena udziału w postępowaniu lub prowadzenia obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.
Limity miejsc - zgodnie z harmonogramem działalności szkoleniowej KSSiP na 2016 r.:
Sędziowie orzekający w wydziałach karnych, asystenci sędziów orzekających w wydziałach karnych:
apelacja białostocka 4
apelacja lubelska 6
apelacja łódzka 7
apelacja rzeszowska 3
apelacja warszawska 8
Prokuratorzy, asesorzy prokuratury, asystenci prokuratura:
apelacja białostocka 7
apelacja lubelska 10
apelacja łódzka 10
apelacja rzeszowska 4
apelacja warszawska 11
Koordynacja z ramienia KSSiP:
-merytoryczna:
sędzia dr Janusz Konecki
tel. 81 458 37 58
e-mail: j.konecki@kssip.gov.pl
-organizacyjna:
główny specjalista dr Monika Sędłak
tel. 81 440 87 22
e-mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
1. Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016”.
· W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.
· Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
· Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
· W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
· W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.