UWAGA. WOLNE MIEJSCA!!! „Konsekwencje członkostwa w Unii Europejskiej dla praktyki orzeczniczej sędziów i pracy prokuratorów” Sąd Okręgowy we Wrocławiu, 29 kwietnia 2016r. - dla apelacji wrocławskiej.
Wykładowcy
Rafał Kierzynka - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim, specjalista ds. prawa międzynarodowego w Ministerstwie Sprawiedliwości, delegat Polski w grupach roboczych Unii Europejskiej i Rady Europy zajmujących się tematyką prawa karnego.
Tomasz Ostropolski - Naczelnik Wydziału Europejskiego Prawa Karnego w Departamencie Prawa Karnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Autor licznych publikacji z zakresu współpracy sądowej UE ws. karnych. W latach 2009-2011 pracownik Komisji Europejskiej.
Tematyka szkolenia
Stosowanie prawa UE przez praktyków sądownictwa i prokuratury w Polsce;
- Traktat z Lizbony i jego skutki dla praktyków wymiaru sprawiedliwości
- Zasada pierwszeństwa prawa unijnego
- Bezpośrednia skuteczności prawa unijnego
- Pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE
Europejski nakaz aresztowania;
- Przesłanki wydania ENA
- Procedura w przedmiocie wydania i wykonania ENA
- Przesłanki odmowy wykonania ENA
Wzajemne uznawanie kar pozbawienia wolności w UE
- Przesłanki wystąpienia o wykonanie kary
- Procedura w przedmiocie wystąpienia o wykonanie i wykonania kary
- Przesłanki odmowy wykonania kary
Wzajemne uznawanie kar o charakterze pieniężnym w UE
- Pojęcie kary o charakterze pieniężnym
- Przesłanki wystąpienia o wykonanie kary
- Procedura w przedmiocie wystąpienia o wykonanie i wykonania kary
- Przesłanki odmowy wykonania kary
Wzajemne uznawanie pozostałych orzeczeń karnych w UE – przegląd istniejących rozwiązań
- Wzajemne uznawanie kar i środków probacyjnych
- Wzajemne uznawanie przepadku
- Wzajemne uznawanie wolnościowych środków zapobiegawczych
- Europejski nakaz ochrony
Zasady rekrutacji:
W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
1. Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2016”.
· W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika. Po wejściu na stronę główną KSSiPwww.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa- Informacje”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, regulamin, z którymi należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ . Wybranie opcji "Platforma Szkoleniowa-Logowanie" spowoduje bezpośrednie przejście na Platformę Szkoleniową KSSiP.
· Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
· Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
· W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2016”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
· W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie)
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.
4. Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.