Zwalczanie i zapobieganie przestępczości transgranicznej i zorganizowanej- podsumowanie projektu szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
W dniach 25-26 kwietnia 2016 r. Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zorganizowała w Warszawie konferencję zamykającą projekt pt. „Szkolenie kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w zakresie zwalczania i zapobiegania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej”, realizowany w ramach funduszy norweskich 2009-2014.
Głównym celem projektu było zwiększenie zdolności wymiaru sprawiedliwości w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej, w tym handlu ludźmi i migracji grup przestępczych poprzez organizację szkoleń dla sędziów i prokuratorów.
Konferencję otworzyła prof. Małgorzata Manowska- Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, a uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Straży Granicznej, Centralnego Zarządu Służby Więziennej, a także liczni sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele stowarzyszeń i świata akademickiego.
Tematami konferencji były: „Migracja ludności- wyzwaniem dla Polski i Unii Europejskiej”, „Handel ludźmi-współczesne zagrożenia”, „Obszary szczególnie zagrożone rozwojem przestępczości zorganizowanej” i „Tendencje rozwojowe przestępczości zorganizowanej - wyznacznikiem działania organów ścigania”.
W jej trakcie uczestnicy rozmawiali m.in. o polskiej polityce migracyjnej w kontekście napływu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, barierach utrudniających skuteczne prowadzenie postępowań w zakresie handlu ludźmi, pomocy i ochrony kobiet i dzieci będącymi ofiarami tego procederu. Odrębne miejsce poświęcono również takim zagadnieniom jak przestępczość podatkowa, obrót podrabianymi produktami oraz znakami towarowymi, czy przestępczość narkotykowa. Dyskutowano także o zagrożeniu terroryzmem i środkach prawnych zmierzających do przeciwdziałaniu mu oraz o cyberprzestępczości w działaniu zorganizowanych grup przestępczych.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury