Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


UWAGA ZMIANA TERMINU SZKOLENIA "SZKOLENIE DLA PROKURATORÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ ZWALCZANIEM PRZESTĘPSTW MOTYWOWANYCH NIENAWIŚCIĄ K16/C/16, 28-30 września 2016 r. KSSiP Lublin

UWAGA ZMIANA TERMINU SZKOLENIA

K16/C/16

Data szkolenia: 28-30 września 2016 r.
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, ul. Krakowskie Przedmieście 62, 20-076 Lublin
Grupa docelowa: prokuratorzy zajmujący się zwalczaniem przestępstw motywowanych nienawiścią

Szkolenie współorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury Ośrodek Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej oraz Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR)

WYKŁADOWCY:

Paweł Mat-Madajczak

prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań - Stare Miasto w Poznaniu, specjalista w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa z nienawiści, wykładowca na licznych szkoleniach dla funkcjonariuszy policji, w tym w ramach ogólnopolskich warsztatów szkoleniowych z zakresu zwalczania przestępstw popełnionych z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych organizowanych przez Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.

Michał Prauziński

prokurator Prokuratury Rejonowej Poznań Grunwald, specjalista w zakresie prowadzenia postępowań o przestępstwa z nienawiści, wykładowca na licznych szkoleniach dla funkcjonariuszy policji, w tym w ramach ogólnopolskich warsztatów szkoleniowych z zakresu zwalczania przestępstw popełnionych z pobudek rasistowskich i ksenofobicznych organizowanych przez Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji, prelegent na konferencjach organizowanych przez organizacje pozarządowe ze wskazanej tematyki.

TEMAT SZKOLENIA:
„Prokuratorzy a przestępstwa motywowane nienawiścią”

CEL SZKOLENIA:

To interaktywne szkolenie kierowane jest do prokuratorów, którzy specjalizują się w prowadzeniu postępowań o przestępstwa motywowane nienawiścią. Celem szkolenia jest zapoznanie prokuratorów z modelem przestępstwa motywowanego nienawiścią prezentowanym przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) oraz podniesienie świadomości znaczenia ścigania tych przestępstw. W trakcie szkolenia dyskutowany będzie problem dotyczący zakresu pojęć: „mowa nienawiści” oraz „przestępstwa motywowane nienawiścią” i sposób reakcji prawnej na te zjawiska. Przedstawione zostaną standardy międzynarodowe i regionalne dotyczące ścigania przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym najnowsze orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka a także możliwości wykorzystania polskich przepisów prawa w zakresie ścigania wskazanej kategorii przestępstw. Podczas szkolenia omówione zostaną także wskaźniki świadczące o uprzedzeniach, sposób prowadzenia postępowania karnego w sprawach o przestępstwa motywowane nienawiścią, przeszkody utrudniające ściganie tych przestępstw oraz sposoby ich pokonywania. Rozwijana będzie umiejętność wykorzystywania przez prokuratorów dowodów do wykazania motywacji wynikającej z uprzedzeń w celu uzyskania orzeczenia o winie i wyroku skazującego

TEMATYKA SZCZEGÓŁOWA:

  1. Doświadczenia dotkniętych społeczności.
  2. Czym są przestępstwa motywowane nienawiścią.
  3. Rozpoznawanie spraw, które mogą dotyczyć przestępstw motywowanych nienawiścią: wskaźniki świadczące o uprzedzeniach.
  4. Międzynarodowe i regionalne standardy dotyczące postępowania w przypadku przestępstw motywowanych nienawiścią.
  5. Odkrywanie różnorodności.
  6. Stosowanie polskich przepisów dotyczących przestępstw motywowanych nienawiścią.
  7. Studia przypadku/ praca w grupach I: Wskaźniki świadczące o uprzedzeniach oraz wszczynanie dochodzenia w sprawie przestępstwa motywowanego nienawiścią .
  8. Przeszkody utrudniające ściganie przestępstw motywowanych nienawiścią i sposoby ich pokonywania.
  9. Studia przypadku/ praca w grupach II: Wykorzystanie dowodów wskazujących na motywy w ściganiu przestępstw motywowanych nienawiścią.

merytorycznie:                                                   organizacyjnie
prokurator Beata Klimczyk                            starszy inspektor Katarzyna Ścibak
tel. 81  440 87 34                                             tel. 81  458 37 43
e-mail: [email protected]                    e-mail: [email protected]
 

Rekrutacja uczestników  przeprowadzana  jest przez Prokuraturę Krajową.

 

 

 

Data publikacji: 
2016-07-01 12:20
Data wytworzenia: 
2016-06-29 17:39
Autor treści: 
Katarzyna
Ścibak
Ostatnia zmiana: 
2016-07-25 10:06
Autor zmiany: 
Katarzyna
Ścibak