Międzynarodowe seminarium dotyczące problematyki terroryzmu w państwach Grupy Wyszehradzkiej.
W dniach 8-9 września 2016 r. w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie odbyło się międzynarodowe seminarium pt.: „Współpraca międzynarodowa w sprawach karnych w państwach Grupy Wyszehradzkiej – walka z terroryzmem”, zorganizowane w ramach współpracy z instytucjami szkolącymi sędziów i prokuratorów w państwach Grupy V4.
Z uwagi na konieczność wielopłaszczyznowego potraktowania problemu terroryzmu do udziału w seminarium zaproszono zarówno przedstawicieli świata nauki, reprezentantów administracji publicznej, jak i organów ścigania z Polski oraz ekspertów z krajów Grupy Wyszehradzkiej.
W trakcie seminarium omówiono m.in. takie zagadnienia jak: geneza, rozwój oraz formy działań terrorystycznych, współczesne zagrożenia atakami terrorystycznymi na świecie, systemy antyterrorystyczne państw UE, w tym w odniesieniu do państw Grupy Wyszehradzkiej, działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne w polskim systemie antyterrorystycznym, zwalczanie terroryzmu w tym metody wykrywania, przeciwdziałania i monitorowania, współpraca międzynarodowa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń terrorystycznych – Interpol, Europol, Eurojust, a także instytucjonalne ramy walki z finansowaniem terroryzmu w ujęciu krajowym oraz międzynarodowym.
Eksperci z Czech, Słowacji oraz Węgier przedstawili zaś działania antyterrorystyczne podejmowane w ich krajach.
W seminarium wzięli udział sędziowie i prokuratorzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.