Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Egzamin prokuratorski 2016 r.

- 20 ocen celujących, 30 ocen bardzo dobrych, 6 ocen dobrych, 2 oceny dostateczne- to wyniki egzaminu prokuratorskiego uzyskane przez aplikantów IV rocznika aplikacji prokuratorskiej i aplikanta ponownie zdającego egzamin, a przeprowadzonego w dniach od 8 września do 8 października 2016 r. w Krakowie przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Był to już czwarty z kolei egzamin prokuratorski zorganizowany przez Krajową Szkołę. Składał się z części pisemnej i ustnej. Warto podkreślić, że w tym roku po raz pierwszy Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zorganizowała część pisemną egzaminu w formie elektronicznej. Zdający pisali prace na laptopach, przy wykorzystaniu oprogramowania opracowanego przez Krajową Szkołę.  Nowością była również stworzona przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości możliwość przedłużenia czasu egzaminu dla karmiących matek o czas wykorzystany na karmienie dziecka.

Egzamin prokuratorski przeprowadziła komisja egzaminacyjna powołana przez Ministra Sprawiedliwości, składająca się z 10 prokuratorów.

Warunkiem zdania w tym roku egzaminu prokuratorskiego było uzyskanie 60% możliwych do uzyskania punktów. Dodatkowo próg ten trzeba było osiągnąć zarówno z części  pisemnej, jak i z każdego z siedmiu zestawów kazusów na części ustnej.

Ponadto do egzaminu prokuratorskiego przystąpiło 31 asystentów prokuratorów, legitymujących się co najmniej 4 letnim stażem pracy na tym stanowisku (w przypadku ukończenia aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury) lub 5 letnim stażem pracy (w przypadku zatrudnienia na stanowisku asystenta prokuratora, bez ukończenia aplikacji ogólnej). 1 ocena bardzo dobra, 2 oceny dobre, 4 oceny dostateczne i 24 oceny niedostateczne- to wyniki uzyskane przez asystentów prokuratorów zarówno z  części pisemnej, jak i ustnej egzaminu prokuratorskiego.

W dniu 14 października 2016 r. absolwenci aplikacji prokuratorskiej dokonają wyboru prokuratury, w której będą odbywać asesurę, z listy wolnych stanowisk asesorskich w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury przedstawionej przez Prokuratora Generalnego. Wynik uzyskany na egzaminie prokuratorskim decyduje o pierwszeństwie wyboru.

Asesura jest ostatnim etapem przygotowania do wykonywania zawodu prokuratora, podczas którego asesor wykonuje większość zadań należących do kompetencji prokuratora.

 

Mateusz Martyniuk

Rzecznik Prasowy

Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Data publikacji: 
2016-10-12 15:34
Data wytworzenia: 
2016-10-12 15:30
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński
Ostatnia zmiana: 
2016-10-13 09:14
Autor zmiany: 
Andrzej
Muszyński