Doroczna konferencja wykładowców KSSiP
- Dzięki nowatorskim metodom i narzędziom dydaktycznym, a także poprzez udział w praktykach prowadzonych w sądach i prokuraturach, aplikanci Krajowej Szkoły nabywają odpowiednie kwalifikacje do pełnienia służby sędziowskiej i prokuratorskiej. To również Wasze doświadczenie zawodowe, wiedza i zaangażowanie wpływają na bardzo wysoki poziom zajęć i wykładów prowadzonych w Krajowej Szkole- powiedziała Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dr hab. Małgorzata Manowska otwierając w dniu 11 października 2016 r. w siedzibie KSSiP doroczną, dwudniową konferencję wykładowców Krajowej Szkoły.
Tegoroczną konferencję połączoną z warsztatami zatytułowano: „Metodyka szkolenia wstępnego stosowana w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury”.
W konferencji uczestniczyło ponad 80 wykładowców Krajowej Szkoły: sędziów i prokuratorów różnych instancji i szczebli. Krajową Szkołę reprezentował m.in. również Zastępca Dyrektora- sędzia Rafał Dzyr, który przedstawił dane dotyczące funkcjonowania Ośrodka Szkolenia Wstępnego, a także zaprezentował kierunki planowanych działań w zakresie metodyki zajęć prowadzonych w Krajowej Szkole.
Z uznaniem o poziomie kształcenia w Krajowej Szkole wypowiedziała się przedstawiciel Krajowej Rady Sądownictwa- sędzia Ewa Stryczyńska. W swoim wystąpieniu podkreśliła zasadność obecnie funkcjonującego rozwiązania, w którym szkolenie przyszłych sędziów i prokuratorów odbywa się, na wzór wielu krajów europejskich w sposób scentralizowany, za pośrednictwem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Celem tegorocznych warsztatów była prezentacja metod i narzędzi dydaktycznych stosowanych w procesie nauczania przyszłych sędziów i prokuratorów przez Ośrodek Szkolenia Wstępnego oraz przedstawienie sposobów realizacji zajęć dydaktycznych objętych programami aplikacji.
O metodyce szkolenia wstępnego oraz zasadach doboru wykładowców mówiła dr Agnieszka Pilch- Kierownik Działu Programów KSSiP. Z kolei o sposobach przygotowania i realizacji zajęć szkoleniowych typu „A” tzw. case method mówiła sędzia Izabela Wawrzynkiewicz z Sądu Okręgowego w Łodzi. Natomiast sposoby przygotowania i realizacji zajęć szkoleniowych typu „D” poprzez wykorzystanie symulacji zaprezentowała sędzia Alicja Kuroń z Sądu Rejonowego w Rzeszowie. O prowadzeniu ćwiczeń (metoda „B”) z aplikantami mówił zaś prokurator Zbigniew Niemczyk z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Prowadzenie zajęć szkoleniowych poprzez seminaria (metoda „E” i „H”) omówiła sędzia Hanna Langa-Bieszki z Sądu Okręgowego w Gdańsku, zaś poprzez rozwiązywanie kazusów (metoda "G") - prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku Przemysław Piątek.
Warto podkreślić, że wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury to w zdecydowanej większości sędziowie i prokuratorzy różnych instancji i szczebli. Aktualnie lista wykładowców liczy ponad 500 osób.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury