Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Szkolenie dla sędziów orzekających w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnych i nieletnich „Uzasadnianie orzeczeń sądowych” 20-22 marca 2017r. KSSiP Lublin-C17/A/17

Data szkolenia: 20-22 marca 2017 r.
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie
Grupa docelowa: sędziowie orzekający orzekających w wydziałach cywilnych, gospodarczych, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz rodzinnych i nieletnich

Szkolenie dla apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej

Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

 

Wykładowcy

Paweł Nowak
doktor habilitowany nauk humanistycznych, prof. KUL, Kierownik Katedry Teorii i Zastosowań Tekstu Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, wykładowca KSSiP. Autor i współautor szeregu publikacji, w tym: ,,Manipulacja w języku” (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2004), ,,O sztuce publicznego występowania i komunikacji społecznej’’ (Wydawnictwo Wszechnicy Polskiej i EFS, Warszawa 2007), ceniony i doświadczony wykładowca oraz trener w zakresie teorii komunikacji masowej i interpersonalnej, komunikacji językowej w mass mediach, retoryki oraz pragmatyki językowej.

Mateusz Grochowski
doktor nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych PAN i w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, asystent sędziego w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. Odbył staże badawcze i dydaktyczne w European University Institute (Florencja), na Università degli Studi di Trento (Trydent) oraz w Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht (Hamburg) i w Fordham Law School (Nowy Jork). Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Nauki. Redaktor naczelny serwisu internetowego Instytutu Nauk Prawnych PAN „Polish Private Law” (www.polishprivatelaw.pl), członek redakcji kwartalnika „Studia Prawa Prywatnego”. Prowadzi prace badawcze w zakresie prawa umów, europejskiego prawa prywatnego oraz teorii sądowego stosowania prawa. Jest jednym z koordynatorów projektu badawczego „Uzasadnienia decyzji stosowania prawa” w Instytucie Nauk Prawnych PAN oraz autorem i redaktorem publikacji poświęconych uzasadnianiu orzeczeń sądowych.

Tematyka szkolenia

„Uzasadnianie orzeczeń sądowych”

1. Budowa uzasadnienia – założenia modelowe na tle orzecznictwa:
- założenia modelowe co do struktury uzasadnienia i ich podstawa normatywna;
- budowa uzasadnienia jako element komunikacji;
- ustne motywy orzeczenia, uzasadnienie pisemne, uzasadnienie zdania odrębnego -- analogie i odrębności w budowie;
- uzasadnienie skrócone – specyfika i sposób konstruowania;
- struktura uzasadnienia w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.
2. Budowa uzasadnienia – problemy praktyczne:
- sposób konstrukcji uzasadnienia i organizacja jego treści;
- budowa ustnych motywów rozstrzygnięcia;
- uzasadnienie pisemne a uzasadnienie „wygłoszone” i jego transkrypcja –odrębności w sposobie formułowania na tle wniosków z dotychczasowej praktyki;
- technika referowania dotychczasowego przebiegu postępowania;
- opis ustaleń faktycznych i sposobu ich dokonania;
- budowa części prawnej;
- uzasadnienia orzeczeń wpadkowych i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania.
3. Zasoby języka polskiego (elementy języka, kod ograniczony i kod rozwinięty).
4. Poprawność językowa (najczęściej popełnianie błędy językowe w komunikacji prawniczej, najważniejsze normy i zasady językowe – składniowe, ortograficzne i interpunkcyjne).
5. Prosta polszczyzna/prosty język (zasady tworzenia komunikatów prawnych, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu odbiorców, upraszczanie komunikacji publicznej).
6. Wykorzystanie komputerowych programów diagnostycznych i ćwiczenia z wykorzystania podsuwanych przez nie ocen i rozwiązań.
7. Elementy poprawiające „skuteczność" dokumentów, uzasadnień i wyjaśnień (edycja i redakcja tekstów prawniczych, wykorzystanie środków retorycznych, właściwa budowa zdań, formy czasowników, dobre i złe słowa i konstrukcje).
8. Wybór najskuteczniejszej wersji komunikatu – dynamizacja, konkretyzacja, ekonomizacja i spójność uzasadnienia, wygłaszanie uzasadnień ustnych. Opracowanie wzorców różnego typu dokumentów, uzasadnień i wyjaśnień w oparciu o zapotrzebowanie uczestników.
 

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora

    - merytorycznie:

  sędzia dr Paweł Zdanikowski

  tel. (81) 440 87 27

   e-mail: [email protected]

 

organizacyjnie:

główny specjalista Monika Wolińska

tel.  (81) 458 37 49

e-mail: [email protected]

 

Zasady rekrutacji:

  1. W celu dokonania zgłoszenia na szkolenie należy:
    • Zapisać się na listę uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej KSSiP. Informacje o szkoleniu znajdują się w sekcji „Szkolenia 2017/ SZKOLENIA WYJAZDOWE dla więcej niż jednej apelacji”
    • W celu zapisania się na listę uczestników należy założyć konto użytkownika Po wejściu na stronę główną KSSiP www.kssip.gov.pl należy w zakładce „Szkolenia ustawiczne” wybrać opcję „Platforma szkoleniowa”. W tej sekcji znajduje się instrukcja użytkownika platformy, z którą należy się zapoznać oraz link do założenia konta użytkownika wraz z instrukcją: http://szkolenia.kssip.gov.pl/login/ Osoby posiadające konto na platformie e-learningowej nie muszą zakładać nowego konta i mogą zalogować się za pomocą danych z profilu użytkownika platformy e-learningowej.
    • Po założeniu konta następuje weryfikacja danych przez KSSiP i po zaakceptowaniu profilu uczestnika przez KSSiP osoba zainteresowana może dokonywać zapisów na kursy.
    • W celu zapisania się na wybrane szkolenie po zalogowaniu się na Platformę w sekcji „Kursy” należy odnaleźć zakładkę „Szkolenia 2017”, gdzie zostało zamieszczone przedmiotowe szkolenie.
    • W celu rejestracji na szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących jeżeli miejsca na dane szkolnie zostały już wyczerpane lub uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).

2.     Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.     Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie.

4.     Osoby, które nie dokonają samodzielnej rejestracji na Platformie szkoleniowej KSSiP nie będą mogły wziąć udziału w szkoleniu.

5.      W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych uprzejmie prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną organizacyjnie za dane szkolenie.

Data publikacji: 
2017-01-18 09:12
Data wytworzenia: 
2017-01-05 14:00
Autor treści: 
Monika
Wolińska
Ostatnia zmiana: 
2017-01-18 09:12
Autor zmiany: 
Adam
Czerwiński