Konferencja wykładowców KSSiP
- Wasze doświadczenie, umiejętności, wiedza i zaangażowanie decydują o bardzo wysokim poziomie zajęć i wykładów prowadzonych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury- powiedziała Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dr hab. Małgorzata Manowska otwierając w dniu 12 października 2017 r. w siedzibie KSSiP doroczną, dwudniową konferencję wykładowców Krajowej Szkoły. Dyrektor Krajowej Szkoły odniosła się również do nowego modelu szkolenia wstępnego, w którym likwidacji ulega aplikacja ogólna, a kształcenie aplikantów bezpośrednio rozpoczyna się aplikacją sędziowską lub prokuratorską.
Tegoroczną konferencję zatytułowano: „Psychologiczne i praktyczne aspekty pracy wykładowcy prowadzącego zajęcia w ramach szkolenia wstępnego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury”.
W konferencji uczestniczyło ponad 80 wykładowców Krajowej Szkoły: sędziów i prokuratorów różnych instancji i szczebli. Krajową Szkołę reprezentowali również m.in. Zastępca Dyrektora- sędzia Adam Sęk oraz Zastępca Dyrektora- prokurator Agnieszka Welenc.
Celem tegorocznej konferencji było omówienie psychologicznych i praktycznych zagadnień związanych z pracą wykładowcy prowadzącego zajęcia i wykłady dla aplikantów Krajowej Szkoły.
Sędzia Izabela Fountoukidis z Działu Programów Krajowej Szkoły przedstawiła kierunki planowanych zmian w modelu kształcenia aplikantów, natomiast sędzia Ewa Gut z Działu Programów Krajowej Szkoły zaprezentowała praktyczne aspekty dotyczące przygotowania zjazdu aplikantów.
Z kolei o trudnych sytuacjach w pracy z grupą w procesie uczenia dorosłych mówiła dr Małgorzata Torój psycholog i trener związana z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. „Blaski i cienie komunikacji społecznej” to tytuł wystąpienia prof. Zbigniewa Nęckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odrębne miejsce poświęcono takim kwestiom jak mowa ciała i głos. O ich znaczeniu dla budowania autorytetu wykładowcy mówiła dr Jagoda Bloch trenerka medialna związana z Uniwersytetem Warszawskim. Na temat edukacji etycznej mówił ks. prof. Tomasz Barankiewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Konferencję zakończyło wystąpienie Piotra Żołądkowskiego, trenera związanego z Warszawskim Instytutem Wspierania Przedsiębiorczości na temat roli prezentacji w przekazywaniu wiedzy.
Warto podkreślić, że wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury to w zdecydowanej większości sędziowie i prokuratorzy różnych instancji i szczebli. Aktualnie lista wykładowców liczy ponad 500 osób.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury