Finał VI Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów KSSiP
24 listopada 2017 r. odbył się finał VI Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w którym udział wzięło sześciu finalistów wyłonionych w drodze wcześniejszych eliminacji.
Wystąpienia finalistów oceniało Jury Konkursu pod przewodnictwem Prokuratora Okręgowego w Krakowie Rafała Babińskiego w składzie: Zastępca Prokuratora Regionalnego w Krakowie Barbara Kapera, dr Beata Drabik z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Rafał Dzyr, Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Adam Sęk oraz Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Paweł Gieras.
Finał Konkursu został przeprowadzony w sali rozpraw Sądu Apelacyjnego w Krakowie - udostępnionej na potrzeby Konkursu dzięki uprzejmości władz tego Sądu - i miał formę dwóch symulacji części rozprawy sądowej, podczas której finaliści wygłaszali mowę oskarżycielską lub obrończą albo ogłaszali wyrok i podawali jego najważniejsze powody.
Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostali:
I miejsce – Marcin Wilczyński, aplikant VII rocznika aplikacji sędziowskiej,
II miejsce – Kamil Leszcz, aplikant VIII rocznika aplikacji ogólnej,
III miejsce – Michał Janowski, aplikant VIII rocznika aplikacji ogólnej.
Nadto, Prokurator Okręgowy w Krakowie wyróżnił i uhonorował nagrodą rzeczową za wygłoszenie najlepszej mowy oskarżycielskiej Michała Janowskiego, a Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Arkadiusza Wróblewskiego za wygłoszenie najlepszej mowy obrończej.
Po zakończeniu części konkursowej, w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odbyła się uroczystość wręczenia nagród, podczas której wszyscy uczestnicy finału otrzymali upominki, a laureaci nadto nagrody rzeczowe ufundowane przez Prokuratora Regionalnego w Krakowie, Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie oraz Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Decyzja o organizacji Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury była odpowiedzią na oczekiwania środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego dotyczące włączenia do cyklu kształcenia aplikantów zajęć podnoszących umiejętności oratorskie, niezbędne w pracy sędziego i prokuratora. Konkurs ten jest również okazją do praktycznego wykorzystania przez uczestniczących w nim aplikantów dotychczas zdobytej wiedz
dr Piotr Kosmaty
prokurator