Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Obrót prawny z zagranicą w sprawach cywilnych dla inspektorów i specjalistów do spraw obrotu prawnego z zagranicą, 21-23 maja 2018 r. Lublin - U11/18

Data szkolenia: 21-23 maja 2018 r.
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie
Grupa docelowa: inspektorzy i specjaliści do spraw obrotu prawnego z zagranicą pracujący w sądach okręgowych
Szkolenie dla apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej
Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

WYKŁADOWCY:

Kamila Jończyk-Piskorska

sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie delegowana do pełnienia obowiązków zastępcy Dyrektora  Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Ministerstwie  Sprawiedliwości.

Monika Bieniek-Ciarcińska

starszy specjalista w Wydziale ds. Międzynarodowego Dochodzenia Alimentów oraz Transgranicznych Postępowań Dotyczących Odpowiedzialności Rodzicielskiej Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a także Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego JP II. Dwukrotnie uzyskała dyplom z wyróżnieniem Rektora Uniwersytetu Warszawskiego,  6-ciokrotna stypendystka Stypendium Prezydenta m. st. Warszawy im. JP II oraz licznych stypendiów naukowych.Obecnie doktorantka w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Autorka kilku publikacji z zakresu międzynarodowego dochodzenia roszczeń alimentacyjnych.

Justyna Cudna-Wilk

główny specjalista w Wydziale ds. Międzynarodowego Dochodzenia Alimentów oraz Transgranicznych Postępowań Dotyczących Odpowiedzialności Rodzicielskiej w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Ministerstwie Sprawiedliwości. Adwokat wpisany na listę Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 2016 roku specjalizuję się w transgranicznym prawie rodzinnym.

Magdalena Aksamitowska-Kobos  

Kierownik Sekcji Obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wieloletni wykładowca szkoleniowy, m.in. dla pracowników sądów, kancelarii prawnych, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie – głównie w zakresie prawa międzynarodowego rodzinnego, cywilnego, gospodarczego i karnego oraz międzynarodowego postępowania dotyczącego obrotu prawnego z zagranicą w zakresie sądowego i pozasądowego dochodzenia roszczeń w tym alimentacyjnych od osób przebywających za granicą oraz szeroko rozumianej współpracy z podmiotami zagranicznymi, Panelista Konferencji European cooperation on judicial training for court staff and bailiffs, w Brukseli. Uczestnik seminarium doktoranckiego - na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Katedra Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Autorka wielu publikacji.

Adrian Brzegowy

Kierownik Samodzielnej Sekcji ds. obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Krakowie, uczestnik seminarium doktorskiego w Katedrze Prawa Prywatnego Międzynarodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

TEMATYKA SZKOLENIA:

"Obrót prawny z zagranicą w sprawach cywilnych dla inspektorów i specjalistów do spraw obrotu prawnego z zagranicą"

1. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na podstawie dwu i wielostronnych umów międzynarodowych (wzajemność faktyczna, prawo wewnętrzne państwa wezwanego).

2. Prawo pomocy w sprawach alimentacyjnych.

3. Metodyka pracy inspektora do spraw obrotu zagranicznego w transgranicznych sprawach o alimenty.

4. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na podstawie Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą sporządzonej w Nowym Jorku 20 czerwca 1956 r. (zagadnienia ogólne, praktyka współpracy). 

5. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na podstawie Konwencji o międzynarodowym dochodzeniu alimentów na rzecz dzieci o innych członków rodziny sporządzonej w Hadze 23 listopada 2007 r. (zagadnienia ogólne, intertemporalne oraz praktyka współpracy).

6. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych za granicą przepisy intertemporalne. Studium przypadku.

7. Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (zagadnienia ogólne).

8. Wybrane zagadnienia z zakresu prawa właściwego i jurysdykcji w sprawach alimentacyjnych (protokół haski z 2007 r., praktyczne aspekty decyzji wierzyciela co do wyboru państwa forum).

9. Europejska Sieć Sądowa w sprawach cywilnych i handlowych. Dokumenty konieczne w sprawie o egzekucję alimentów (checklista).

10. Studium przypadku (egzekucja alimentów ze Szwecji).

11. Współpraca między sądami a organami właściwymi wierzyciela w zakresie realizacji zadań z ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

12. Dyskusja podsumowująca szkolenie

 

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora:

merytorycznie:

sędzia Paweł Zdanikowski

tel. 81 440 87 27

e-mail: [email protected]

 

organizacyjnie:

główny specjalista Magdalena Mitrut-Mełgieś

tel. 81 458 37 46

e-mail: [email protected]

Zasady rekrutacji:



Rekrutacja na szkolenie jest prowadzona za pośrednictwem Sądów Apelacyjnych.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na wąskie grono adresatów szkolenia, a także na bardzo duże zainteresowanie daną tematyką na w/w szkolenie będą kwalifikowane jedynie osoby wskazane przez Dyrektora Sądu Apelacyjnego z obszaru danej apelacji.

 

 

 

Data publikacji: 
2018-04-26 14:11
Data wytworzenia: 
2018-04-26 11:57
Autor treści: 
Magdalena
Mitrut-Mełgieś
Ostatnia zmiana: 
2018-04-27 11:01
Autor zmiany: 
Magdalena
Mitrut-Mełgieś