Wizyta Dyrektora Krajowej Szkoły w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku i Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku
W dniu 10 maja 2018 r. w Białymstoku Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dr hab. Małgorzata Manowska uczestniczyła w spotkaniach w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku i Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku. Krajową Szkołę reprezentowali również Zastępca Dyrektora ds. aplikacji sędziowskiej Adam Sęk, Zastępca Dyrektora ds. aplikacji prokuratorskiej Ryszard Tłuczkiewicz oraz Zastępca Dyrektora ds. szkolenia ustawicznego i współpracy międzynarodowej Adam Czerwiński.
W spotkaniu w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku wzięli udział: Prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Piotr Niedzielak, jak również prezesi, wiceprezesi, a także sędziowie sądów okręgowych i sądów rejonowych apelacji białostockiej. Natomiast w rozmowach w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku uczestniczyli prokuratorzy okręgowi i patroni koordynatorzy praktyk aplikanckich z obszaru działania tej prokuratury.
Dyrekcja Krajowej Szkoły przedstawiała białostockim sędziom i prokuratorom nowe zasady funkcjonowania Krajowej Szkoły wynikające ze zmiany przepisów oraz statutu Szkoły, a także nowe programy kształcenia na aplikacjach specjalistycznych. Rozmowy dotyczyły również roli koordynatora zajęć, wykładowcy, koordynatora praktyk i patrona praktyk, w tym warunków sprzyjających budowie relacji mistrz – uczeń w procesie kształcenia aplikantów. Dyskutowano także na temat komunikacji pomiędzy Krajową Szkołą a sędziami i prokuratorami, a ponadto o kwestiach budowania harmonogramu szkolenia ustawicznego w oparciu o potrzeby sądów i prokuratur.
Spotkania Dyrektora Krajowej Szkoły dr hab. Małgorzaty Manowskiej w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku i Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku są kolejnymi z planowanych spotkań w sądach apelacyjnych i prokuraturach regionalnych na terenie kraju. Celem wizyt jest nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy Krajową Szkołą a sądami apelacyjnymi i prokuraturami regionalnymi, która ma istotny wpływ na poziom kształcenia szeroko rozumianych kadr wymiaru sprawiedliwości, a także przyczynia się do adekwatnego reagowania Krajowej Szkoły na postulaty zgłaszane przez sędziów i prokuratorów.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury