Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Sprawy opiekuńcze z elementem transgranicznym - 17-19 października 2018 -C25/B/18

Data szkolenia: 17 – 19 października 2018 r.           
Miejsce szkolenia: Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 62, 20-076 Lublin
Grupa docelowa: sędziowie orzekający w wydziałach rodzinnych i nieletnich, asystenci sędziów orzekający w tych wydziałach oraz prokuratorzyi asesorzy prokuratury zajmujący się sprawami z zakresu prawa cywilnego

Szkolenie dla regionów i apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej.

Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login

Wykładowcy
 

Sylwia Jastrzemska

doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W ramach obowiązków służbowych sprawowała nadzór nad sprawami Oz, w tym także nad sprawami, w których ma zastosowanie prawo unijne. Autorka licznych artykułów na tematy związane z prawnymi aspektami integracji europejskiej. Prowadząca wykłady w zakresie stosowania rozporządzeń UE na konferencjach międzynarodowych.

Zajęcia prowadzone będą w formie seminarium.


Tematyka szkolenia
Sprawy opiekuńcze z elementem transgranicznym”

 

1. Podstawowe zasady stosowania prawa europejskiego, pojęcie sprawy unijnej z uwzględnieniem pojęcia sprawy pozornie unijnej. Orzecznictwo TSUE jako źródło prawa.

2. Zakres przedmiotowy i jurysdykcja w sprawach małżeńskich według Rozporządzenia 2201/2003 (Bruksela II bis). Definicja zwykłego pobytu małżonka. Orzecznictwo TSUE.

3. Jurysdykcja w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej według Rozporządzenia 2201/2003 (Bruksela II bis). Zasada główna – miejsce zwykłego pobytu dziecka – pojęcie autonomiczne. Jurysdykcje dodatkowe. Orzecznictwo TSUE.

4. Zawisłość sprawy i postępowania zależne. Środki  zabezpieczające według  art. 20. Rozporządzenia 2201/2003 (Bruksela II bis). Orzecznictwo TSUE.

5. Prawo materialne właściwe dla rozwodów, separacji i unieważnienia małżeństwa. Rzym III. Prawo materialne właściwe dla odpowiedzialności rodzicielskiej.

6. Uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej.

7. Konwencja Haska z dnia 25 października 1980 r. dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jako regulacja powiązana z Rozporządzeniem 2201/2003 (Bruksela II bis).

8. Projektowane zmiany Rozporządzenia 2201/2003 (Bruksela II bis). Koncentracja jurysdykcji, ograniczenie środków odwoławczych, zasada 6+6+6.

                                     

Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora

sędzia Grzegorz Kister                                         

tel. 81 458 37 54                                                    

e-mail: [email protected]

organizacyjnie:

 specjalista Małgorzata Wójtowicz-Dołęga

tel.  (81) 458 37 52

e-mail: [email protected]

 

Zasady rekrutacji:

1.    Rekrutacja na szkolenie odbywa się za pośrednictwem Platformy Szkoleniowej

  • W celu zapisania się na listę uczestników należy zalogować się na istniejące konto, a w przypadku jego braku założyć konto użytkownika na stronie: http://szkolenia.kssip.gov.pl
  • Instrukcja opisująca procedurę założenia konta znajduje się pod linkiem: http://www.kssip.gov.pl/szkolenia-ustawiczne
  • W celu zapisania się na wybrane szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących, jeżeli miejsca na dane szkolenie zostały już wyczerpane bądź uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).

2.    Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.

3.    Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Realizacji Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie (prosimy o sprawdzenie wiadomości, również spam).

4.    W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych (m.in. założenie konta, weryfikacja konta, przypomnienie hasła) uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem platformy e-mail: [email protected], tel. 81 440 87 14 w godzinach 9.00-14.00

Data publikacji: 
2018-06-08 16:24
Data wytworzenia: 
2018-06-07 10:44
Autor treści: 
Małgorzata
Wójtowicz-Dołęga
Ostatnia zmiana: 
2018-06-08 16:24
Autor zmiany: 
Adam
Czerwiński