Międzynarodowe szkolenie językowe z cywilistycznej terminologii prawniczej zorganizowane w ramach współpracy z Grupą Wyszehradzką
W dniach 29-31 października 2018 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury odbyło się międzynarodowe seminarium pn. „Judicial cooperation in civil and family matters” zorganizowane w ramach corocznych szkoleń skierowanych do sędziów, prokuratorów, asesorów, asystentów i referendarzy z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). W tegorocznej edycji wzięło udział 12 przedstawicieli z Polski, 10 z Czech, 7 z Węgier i 3 ze Słowacji.
Przeprowadzone seminarium było pierwszym seminarium z zakresu cywilistycznej terminologii prawniczej, w ramach którego doświadczeni lektorzy oraz sędziowie i pracownicy naukowi przybliżyli seminarzystom anglojęzyczną terminologię z zakresu prawa cywilnego, a także unijnych instrumentów prawa prywatnego.
Uczestnicy szkolenia podzieleni na 10-11 osobowe grupy w ramach siedmiogodzinnych bloków zapoznawali się z tematyką dotyczącą różnych zagadnień z prawa cywilnego i rodzinnego, w tym m.in. Jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in civil and commercial matters - Cross-border succession; Freedom of Expression; Private and family life; Civil aspects of International Child abduction / Jurisdiction and the recognition and enforcement of judgments in matrimonial matters and the matters of parental responsibility.
Dzięki połączeniu ćwiczeń lingwistycznych z zagadnieniami merytorycznymi, tego rodzaju szkolenia podnoszą kompetencje językowe oaz wzbogacają wiedzę uczestników z zakresu omawianych instrumentów prawa.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury