100. rocznica odzyskania niepodległości
11 listopada 1918 r., po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Na skutek działań zaborców w 1795 r. Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Polacy walczyli o wolną Polskę w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Równolegle Polacy, zarówno w kraju, jak i na emigracji podejmowali działania na rzecz zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej.
Marzenia pokoleń o wolności i suwerenności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości po 123 latach zaborów była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. Był to początek budowy silnej i suwerennej Polski oraz walki o jej granice.
Dzień 11 listopada ustanowiony został Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej, a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
Mateusz Martyniuk
Rzecznik Prasowy
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury