Rekrutacja na szkolenie C4/B/19, „Etyczne, psychologiczne i wizerunkowe aspekty służby sędziego”, 15 - 17 maja 2019r. Ośrodek Szkoleniowy w Dębem
Data szkolenia: 15 - 17 maja 2019 r.
Miejsce szkolenia: Ośrodek Szkoleniowy w Dębem
Grupa docelowa: sędziowie, asesorzy sądowi orzekający w sądach rejonowych
Szkolenie dla apelacji: białostockiej, gdańskiej, katowickiej, krakowskiej, lubelskiej, łódzkiej, poznańskiej, rzeszowskiej, szczecińskiej, warszawskiej, wrocławskiej
Rekrutacja na szkolenia odbywa się wyłącznie poprzez Platformę Szkoleniową KSSiP - http://szkolenia.kssip.gov.pl/login
Wykładowcy
Magdalena Najda - dr nauk humanistycznych, filozof i psycholog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz trzyletniego studium podyplomowego Nauk Społecznych i Politycznych na Uniwersytecie Europejskim we Florencji. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS i Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku. Autorka i współautorka książek i artykułów z dziedziny psychologii pracy sędziego, psychologii i prawa, a także psychologii moralności i etyki zawodowej. .
Agata Orzechowska - dr nauk medycznych, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Adiunkt i Kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Absolwentka studiów podyplomowych z Socjologii Stosowanej w Zarządzaniu Zasobami Ludzkimi na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka i współautorka ponad 80 publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, a także redaktor i współautorka monografii książkowych. Swoje doświadczenie kliniczne i naukowe wykorzystuje w orzecznictwie sądowo-psychologicznym.
Weronika Świerczyńska-Głownia - dr hab. nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytetu Jagiellońskiego, stopnie naukowe uzyskała na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Podyplomowe Studium Menedżerskie w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie oraz Studium Zarządzania i Biznesu przy Zakładzie Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka University at Buffalo, State University of New York. Jako wykładowca uniwersytecki prowadzi szereg zajęć oraz szkoleń z zakresu autoprezentacji, komunikacji społecznej oraz komunikacji biznesowej.
Paweł Skuczyński dr nauk prawnych, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie. Kieruje pracami fundacji Instytut Etyki Prawniczej oraz jest wydawcą serii Biblioteka Etyki Prawniczej.
Tematyka szkolenia
„Etyczne, psychologiczne i wizerunkowe aspekty służby sędziego”
1. Wizerunek sędziego: postawy, źródła i oczekiwania.
2. Emocjonalny kontekst relacji sędzia – strony - pełnomocnicy, jego znaczenie dla merytorycznej i wizerunkowej jakości postępowania; sytuacja emocjonalna uczestników i jej rola w przebiegu postępowania; identyfikowanie trudnych emocji; dobór i zastosowanie odpowiednich technik kierujących nastawieniem i komfortem uczestników.
3. Autoprezentacja i elementy sztuki wystąpień publicznych.
4. Stres zawodowy i jego negatywne konsekwencje w pracy sędziego oraz sposoby radzenia sobie z nim.
5. Etyka sędziego – wzorce zachowania w służbie. Modele etyki sędziowskiej i związane z nimi różne pojmowanie bezstronności oraz właściwego zachowania na sali rozpraw. Pojęcie dylematu orzeczniczego.
6. Techniki zarządzania relacjami interpersonalnymi w kontekście sali rozpraw; co można a czego nie można zrobić, aby zredukować napięcie, zwiększyć zaufanie, podnieść poczucie bezpieczeństwa, wyciszyć agresję, wzbudzić cierpliwość u uczestników; co można zrobić aby pozostać w roli, budować autorytet i zachować kontrolę nad salą rozpraw; techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej w służbie rozpoznawania i kierowania trudnymi emocjami uczestników.
7. Wystąpienia przed kamerą: zasady, ograniczenia i przekaz.
8. Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie.
9. Etyka sędziego – wzorce zachowania poza służbą. Pojęcie szczególnych ograniczeń osobistych ze szczególnym uwzględnieniem życia prywatnego oraz udziału sędziów w życiu publicznym.
Osoby odpowiedzialne ze strony organizatora
- merytorycznie:
Anna Cybulska
tel. 81 458 37 57
e-mail: [email protected]
- organizacyjnie:
Ewelina Bożyk-Dyszczak
tel. 81 458 37 53
e-mail: [email protected]
Zasady rekrutacji:
1. Rekrutacja na szkolenie odbywa się za pośrednictwem Platformy Szkoleniowej
- W celu zapisania się na listę uczestników należy zalogować się na istniejące konto, a w przypadku jego braku założyć konto użytkownika na stronie: http://szkolenia.kssip.gov.pl
- Instrukcja opisująca procedurę założenia konta znajduje się pod linkiem: http://www.kssip.gov.pl/szkolenia-ustawiczne
- W celu zapisania się na wybrane szkolenie należy zapisać się na listę uczestników (lub na listę oczekujących, jeżeli miejsca na dane szkolenie zostały już wyczerpane bądź uczestnik nie spełnia warunków aby zostać zakwalifikowanym na dane szkolenie).
2. Wpisanie na listę oczekujących nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się na szkolenie.
3. Po przeprowadzeniu rekrutacji Dział Szkoleń KSSiP poinformuje uczestników za pośrednictwem Platformy szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie. Nieuzyskanie żadnej informacji z KSSiP jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem się na szkolenie (prosimy o sprawdzenie wiadomości, również spam).
4. W przypadku jakichkolwiek trudności technicznych (m.in. założenie konta, weryfikacja konta, przypomnienie hasła) uprzejmie prosimy o kontakt z administratorem platformy e-mail: [email protected], tel. 81 440 87 14 w godzinach 9.00-14.00