Finał VIII Edycji Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów KSSiP
W dniu 20 listopada 2019 roku w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odbył się finał VIII Edycji Konkursu Krasomówczego dla Aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, w którym udział wzięło sześciu finalistów wyłonionych w drodze eliminacji. Finał Konkursu został przeprowadzony w sali rozpraw Sądu Apelacyjnego w Krakowie udostępnionej na potrzeby Konkursu dzięki uprzejmości Prezesa Sądu. Konkurs miał formę symulacji części rozprawy sądowej, podczas której finaliści wygłaszali mowę oskarżycielską lub obrończą albo ogłaszali wyrok i podawali ustnie najważniejsze jego powody.
Wystąpienie finalistów oceniało powołane przez Dyrektora Krajowej Szkoły Jury Konkursu pod przewodnictwem Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Krakowie Barbary Kapery. Wystąpienia finalistów obserwowali również w charakterze publiczności uczniowie oraz nauczyciel 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 86 w Krakowie.
W finale Konkursu wzięli udział następujący aplikanci:
W pierwszej części:
1. Tomasz Molenda – aplikant IX rocznika aplikacji prokuratorskiej jako prokurator.
2. Paweł Bocian – aplikant IX rocznika aplikacji sędziowskiej jako sędzia.
3. Michał Janowski – aplikant VIII rocznika aplikacji prokuratorskiej jako obrońca.
Natomiast drugą symulację części rozprawy przedstawili:
1. Mateusz Kosmowski – aplikant X rocznika aplikacji sędziowskiej jako prokurator.
2. Tomasz Golaś – aplikant VIII rocznika aplikacji prokuratorskiej jako sędzia.
3. Mateusz Nowak – aplikant VIII rocznika aplikacji prokuratorskiej jako obrońca.
Laureatami Konkursu zostali:
I miejsce – Mateusz Nowak – aplikant VIII rocznika aplikacji prokuratorskiej, który w finale wygłosił mowę obrończą,
II miejsce – Tomasz Molenda - aplikant IX rocznika aplikacji prokuratorskiej, który w finale wygłosił mowę oskarżycielską,
III miejsce – Tomasz Golaś aplikant VIII rocznika aplikacji prokuratorskiej, który w finale wystąpił jako sędzia.
Po zakończeniu części konkursowej w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odbyła się uroczystość wręczenia nagród, podczas której wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Laureaci otrzymali także nagrody finansowe ufundowane przez Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego Prokurator Krajowy ufundował dla zwycięzcy Konkursu nagrodę rzeczową za wygłoszenie najlepszej mowy oskarżycielskiej, którą wręczył Dyrektor Biura Prokuratora Krajowego Jarosław Duś. Prokurator Regionalny w Krakowie ufundował zwycięzcy Konkursu nagrodę rzeczową dla najlepszego aplikanta prokuratorskiego. Nagrody dla Laureatów Konkursu zostały również ufundowane przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie oraz Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, który dodatkowo ufundował specjalną nagrodę za najlepszą mowę obrończą.
Decyzja o organizacji kolejnej już edycji Konkursu Krasomówczego ma na celu uwzględnienie w procesie kształcenia aplikantów zajęć podnoszących umiejętności oratorskie, niezbędne w późniejszej pracy zawodowej.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury planuje kontynuowanie Konkursu Krasomówczego również w następnych latach.
Biuro Dyrektora
Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury