Konferencja „Współpraca polsko - niemiecka z zakresu prawa rodzinnego – główne aspekty i zakres odpowiedzialności rodzicielskiej. Postępowanie w sprawach o uprowadzenie dziecka”
W dniach 20 – 23 września 2022 r. w Krakowie odbywa się, organizowana przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury przy współudziale Deutsche Richter Akademie, konferencja pt. „Współpraca polsko - niemiecka z zakresu prawa rodzinnego – główne aspekty i zakres odpowiedzialności rodzicielskiej. Postępowanie w sprawach o uprowadzenie dziecka”.
Uczestnikami spotkania są niemieccy oraz polscy sędziowie i prokuratorzy zajmujący się na co dzień problematyką prawa rodzinnego, opiekuńczego i kwestiami postępowania w sprawach nieletnich.
W dniu dzisiejszym uczestnicy konferencji zapoznani zostali z systemami prawa rodzinnego: niemieckim i polskim. Uzyskali w szczególności wiedzę z zakresu pozycjonowania rodziny na gruncie polskiego systemu prawnego i struktury organizacyjnej sądownictwa rodzinnego w Polsce. Zaprezentowano im również kwestie dotyczące udziału opieki społecznej i Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w postępowaniach opiekuńczych. Strona niemiecka zaprezentowała z kolei usytuowanie urzędu ds. młodzieży w rodzimym systemie prawnym oraz określiła pozycję opiekuna prawnego, jako strony postępowania.
Pomiędzy uczestnikami konferencji wywiązała się żywa dyskusja w zakresie przedstawionych im tematów, polegająca na wzajemnej wymianie uwag dotyczących odmienności i podobieństw systemów prawa rodzinnego obu krajów.
Prelegentami pierwszego dnia konferencji byli:
1. Pan dr hab. Piotr Telusiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie,
2. Pani Edyta Birut - sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie,
3. Pan Christian Roch - sędzia przewodniczący Landgericht Kempten,
4. Pani dr Alicja Ornowska – sędzia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy,
5. Pan Thomas Lindinger – sędzia Amtsgericht Erding.
prokurator dr Katarzyna Lenczowska-Soboń
Rzecznik Prasowy KSSiP