Konferencja „Współpraca polsko - niemiecka z zakresu prawa rodzinnego – główne aspekty i zakres odpowiedzialności rodzicielskiej. Postępowanie w sprawach o uprowadzenie dziecka”
W ostatnim dniu, organizowanej od 20 do 23 września 2022 r. w Krakowie przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury przy współudziale Deutsche Richter Akademie, konferencji pt. „Współpraca polsko - niemiecka z zakresu prawa rodzinnego – główne aspekty i zakres odpowiedzialności rodzicielskiej. Postępowanie w sprawach o uprowadzenie dziecka” uczestnicy zapoznali się z praktycznymi aspektami współpracy niemiecko-polskiej w sprawach z zakresu prawa rodzinnego.
Polscy i niemieccy prelegenci skoncentrowali uwagę obecnych na kwestiach współpracy polsko - niemieckiej w zakresie regulacji władzy rodzicielskiej, ustalenia miejsca pobytu dziecka oraz prawa do opieki w kontekście art. 5 Konwencji haskiej z 25 października 1980 r. dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę.
W kończącym konferencję bloku tematycznym zaprezentowane zostały kwestie związane z ochroną dziecka w ujęciu kanonicznym oraz świeckim. Zwrócono uwagę na przysługujące dzieciom prawo do życia, do sakramentów, do wychowania i do wolności religijnej. Podkreślono, że każdy młody człowiek ma prawo do wspierania swojego rozwoju i do edukacji, aby stać się samostanowiącą, odpowiedzialną i społecznie kompetentną osobowością. Strona niemiecka przybliżyła uczestnikom zadania urzędu do spraw młodzieży (Jugendamtu). Wskazała na zaangażowanie sądu rodzinnego w przypadku zagrożenia dobra dziecka i zaprezentowała procedury ochrony dzieci.
Ostatni dzień konferencji stał się doskonałą sposobnością do dalszej wymiany wypracowanych uprzednio dobrych praktyk. Ukierunkował uczestników na realizację wspólnych celów w zakresie współpracy w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz stworzył przeświadczenie o potrzebie zacieśniania współpracy w tym zakresie.
Prelegentami konferencji w tym dniu byli:
Magdalena Sroka – Barwińska - sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości, Współpraca organów centralnych – problemy praktyczne (Zusammenarbeit der zentralen Behörden–praktische Probleme),
Lukas Schrigten - referent, Federalny Urząd Sprawiedliwości w Bonn, Departament ds. Opieki Międzynarodowej, Uprowadzenia Dziecka, Spraw Ochrony Dzieci i Dorosłych Zusammenarbeit der zentralen Behörden aus deutscher Sicht (Współpraca pomiędzy organami centralnymi z perspektywy niemieckiej),Ks. Michał Grochowina - doktor nauk prawnych, oficjał sądu biskupiego, delegat do spraw ochrony dzieci i młodzieży, Ochrona dziecka - ujęcie kanoniczne (Schutz des Kindes – kanonischer Ansatz),
Petra Volke - sędzia, Oberlandesgericht Köln, Schutz des Kindes (Ochrona dziecka).
prokurator dr Katarzyna Lenczowska-Soboń
Rzecznik Prasowy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury