Konkurs na aplikację ogólną w dniach 1 i 24 października 2012 r.
Konkurs na aplikację ogólną w dniach 1 i 24 października 2012 r.
Dnia 1 października 2012 r. w Warszawie rozpoczął się, już po raz czwarty, konkurs na aplikację ogólną. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Przygotowania do niego zaczynają się jeszcze w trakcie trwania poprzedniego konkursu. Już wtedy trzeba wstępnie ustalić datę konkursu i zarezerwować odpowiednią salę.
Uczestnicy konkursu będą rywalizować między sobą o 200 miejsc na aplikacji w Krajowej Szkole. 1737 prawników zadeklarowało udział w I etapie, polegającym na wskazaniu 150 odpowiedzi na pytania z wielu dziedzin prawa. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyska 1 pkt. Jednym z warunków przejścia do drugiego etapu jest uzyskanie z testu co najmniej 120 punktów. Jednakże od tego roku samo przejście progu punktowego już nie wystarczy. Zgodnie ze znowelizowanym art. 17 ust. 2 ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, liczba kandydatów zakwalifikowanych do drugiego etapu nie może przekroczyć dwukrotności limitu przyjęć na aplikację ogólną. Oznacza to, że do II etapu przejdzie tylko 400 najlepszych kandydatów.
W odróżnieniu od egzaminów na aplikację adwokacką, radcowską, czy notarialną w konkursie na aplikację ogólną nie wystarczy wykazać się wiedzą prawniczą na określonym poziomie. Trzeba jeszcze udowodnić, że jest się lepiej przygotowanym od swoich konkurentów. Kandydaci ubiegają się bowiem o limitowaną liczbę miejsc, finansowanych ze środków budżetowych. W tym roku o jedno miejsce konkuruje ponad 8 absolwentów wydziałów prawa z całego kraju i ten fakt przede wszystkim wyznacza stopień trudności konkursu. Niezależnie od tego należy zauważyć, że w konkursie trzeba prawidłowo odpowiedzieć aż na 80% pytań testowych, podczas gdy na egzaminie wstępnym na inne aplikacje próg ten wynosi 67%. Ponadto, w ramach konkursu wymagane jest rozwiązanie trzech kazusów z prawa prywatnego, publicznego i karnego: kandydaci muszą wykazać się umiejętnością stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Rejestracja kandydatów rozpocznie się o 8.00 i zostanie zamknięta o 9.30. Kandydaci będą mieli 180 minut na rozwiązanie testu. Wszystkie arkusze odpowiedzi testowych są kodowane. Ich rozkodowanie nastąpi dopiero po ustaleniu liczby zdobytych punktów i wpisaniu jej na zakodowanym arkuszu odpowiedzi. Konkurs przeprowadzi Komisja Konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Jej przewodniczącym został wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Michał Niedźwiedź.
Drugi etap konkursu odbędzie się 24 października br. Kandydaci otrzymają do rozwiązania 3 kazusy: z prawa prywatnego, publicznego i karnego.
Ze wstępnych badań statystycznych, sporządzonych w Krajowej Szkole przed rozpoczęciem konkursu wynika, że kandydaci pochodzą z 28 uczelni. Ponad stu absolwentów zgłosiło się z następujących uniwersytetów: UJ (272), UŚ (160), UW (148), Uniwersytetu Wrocławskiego (142), KUL (120) i UMCS (116). Jednakże absolwenci z ze środkowej i północnej Polski są również licznie reprezentowani. I tak np. z UAM zgłosiło się 96 absolwentów, z UG – 90, UMK – 77, UŁ – 72, Uniwersytetu Szczecińskiego – 70, Uniwersytetu w Białymstoku – 53. Najwięcej kandydatów obroniło prace magisterskie z prawa karnego materialnego i wykonawczego (301), postępowania karnego (271), kryminalistyki (128), prawa cywilnego (225) i postępowania cywilnego (102). Kandydaci pochodzą ze wszystkich województw. Ponad dwustu kandydatów wskazało jako miejsce swojego zamieszkania województwo śląskie (256) i mazowieckie (224). Najmniej kandydatów, poniżej pięćdziesięciu, pochodzi z województw opolskiego (44) i lubuskiego (38). Aż 152 osoby zadeklarowało, że mieszka lub jest zameldowanych w Warszawie. Dla Krakowa liczba ta wynosi 124.
Nie ma ograniczeń wiekowych w dostępie na aplikację ogólną. Jednak prawie ¾ kandydatów urodziło się w roku 1988 (730), 1987 (337) i 1986 (227). Prawie 95 % kandydatów urodziło się w latach 80-tych. Najmłodszy kandydat urodził się w 1990 r., a najstarsi w 1965 r.
Dwustu aplikantów IV rocznika aplikacji ogólnej rozpocznie zajęcia 11 lutego 2013 r. Aplikacja potrwa 12 miesięcy. Złoży się na nią 11 zjazdów w Krakowie, w tym 10 pięciodniowych zjazdów szkoleniowych prowadzonych przez sędziów, prokuratorów, naukowców i specjalistów z całego kraju oraz 1 zjazd dla aplikantów, którzy nie zaliczyli sprawdzianów. Zajęcia będą prowadzone w kilkunastoosobowych grupach i będą miały bardzo praktyczny charakter. Pomiędzy zjazdami aplikanci będą uczestniczyć, pod nadzorem swego patrona, którym może być sędzia, prokurator lub referendarz sądowy, w indywidualnych praktykach w sądach i prokuraturach, położonych w pobliżu miejsca zamieszkania aplikanta. Aplikanci muszą zaliczyć 9 sprawdzianów, od wyniku których uzależniony jest ich udział w dalszym szkoleniu na aplikacjach specjalistycznych. Ukończenie aplikacji ogólnej daje uprawnienie do wykonywania zawodu referendarza sądowego, asystenta sędziego i asystenta prokuratora oraz jest przepustką na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską. Po jej ukończeniu, w świetle nowych przepisów, aplikant ma ponadto zagwarantowaną pracę na stanowisku asystenta sędziego. Szkolenie na aplikacji jest bezpłatne. Aplikant nie może podjąć zatrudnienia i na swoje utrzymanie otrzymuje od Krajowej Szkoły stypendium w kwocie 3300 zł miesięcznie. Po potrąceniu zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne na jego rachunek przelewana jest kwota 2711 zł.