Inauguracja IV edycji Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji z udziałem Zastępcy Dyrektora KSSiP
W dniu 12 października 2022 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się inauguracja IV edycji Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji, połączona z seminarium naukowym i debatą z młodzieżą nt. „Bezpieczeństwo granic – granice bezpieczeństwa”. Gospodarzem spotkania był wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr.
W wydarzeniu wzięli udział szefowie podkarpackich służb mundurowych, w tym nadinsp. Dariusz Matusiak – Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, nadbryg. Andrzej Babiec – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz płk Michał Małyska – Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wprowadzeniem do seminarium i debaty był referat nt. „Bezpieczeństwo jako wartość”, który wygłosił Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak. W ramach debaty z młodzieżą Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odpowiadał na pytania dotyczące przyczyn i źródeł agresji wśród młodzieży, zagrożeń bezpieczeństwa w sieci, odpowiedzialności karnej nieletniego, a także postępowania w przypadku stwierdzenia przejawów demoralizacji u nieletniego.
Podkarpacka Szkoła Wolności i Tolerancji to cykl spotkań organizowanych przez Wojewodę Podkarpackiego, dedykowanych młodzieży szkół ponadpodstawowych, dyrektorom szkół i nauczycielom. Celem zajęć organizowanych w ramach Szkoły jest przybliżenie słuchaczom problematyki roli jednostki w społeczeństwie, relacji państwo – jednostka, przedstawienie międzynarodowych i konstytucyjnych aspektów wolności i praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem ich granic, a także pokazanie przejawów ich naruszeń we współczesnym świecie. Pierwsze – inaugurujące cykl zajęcia odbyły się 22 stycznia 2019 r. i obejmowały seminarium oraz debatę na temat: „Nienawiść i hejt – znak współczesnych czasów czy kolejne przejawy radykalizacji życia społecznego”.
W ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji odbywają się zajęcia, seminaria, debaty młodzieży z prawnikami, socjologami, psychologami, funkcjonariuszami Policji oraz innych służb mundurowych, a także historykami. Poruszana jest m.in. problematyka mowy nienawiści, hejtu, stalkingu, współczesnych przejawów nietolerancji i dyskryminacji, a także dotycząca odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz odpowiedzialności za zachowania godzące w wolności i prawa drugiego człowieka, jakie mogą zaistnieć w środowisku szkolnym. W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 oferta Szkoły obejmuje także kontynuację zajęć z zakresu kryminologii i nauk o bezpieczeństwie, w ramach Sekcji Kryminologii, które zostały poszerzone o zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, z odpowiedzialnością karną za zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, z działalnością międzynarodowych trybunałów karnych oraz prawem humanitarnym.
prokurator dr Katarzyna Lenczowska-Soboń
Rzecznik Prasowy KSSiP