Konferencje i narady dydaktyczne Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej
W dniach 7 – 9 grudnia 2022 r. w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy, z inicjatywy Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierującego Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokuratora Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesława Kłaka, odbyła się konferencja Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej nt. „Kształcenie aplikantów prokuratorskich w 2022 r. – podsumowanie i wnioski”, połączona z naradą Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej.
W wydarzeniu wzięli udział prokuratorzy delegowani do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz kadra kierownicza Prokuratury, Policji i Służby Więziennej, w tym Jerzy Dybus, Prokurator Regionalny w Rzeszowie; Janusz Woźnik, Prokurator Okręgowy w Tarnobrzegu, członek Krajowej Rady Prokuratorów; dr Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie; nadinsp. Dariusz Matusiak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie oraz insp. dr Piotr Zalewski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadzorujący pion kryminalny.
W ramach konferencji i narady dydaktycznej wygłoszono referaty: „Metody kształcenia aplikantów – uwagi metodyczne” (wykład inauguracyjny, dr hab. prof. UP Czesław Kłak); „Podsumowanie realizacji programu aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej w 2022 r.” (prokurator Marta Zin, kierownik Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury); „Wykład jako forma kształcenia aplikantów” (dr hab. prof. UP Czesław Kłak); „Uwagi o metodyce przygotowywania kazusów” (dr hab. prof. UP Czesław Kłak); „Uwagi o metodyce wyboru i analizy orzecznictwa” (dr hab. prof. UP Czesław Kłak); „Uwagi o metodyce pracy z aktami” (prokurator dr Rafał Łyżwa, główny specjalista w Dziale Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej KSSiP); „Uwagi o metodyce przygotowania sprawdzianu” (prokurator dr Rafał Łyżwa); „Uwagi o założeniach i organizacji praktyk” (prokurator Marta Zin); „Współpraca w zakresie organizacji praktyk” (dr hab. prof. UP Czesław Kłak). W ramach dyskusji, której moderatorem był prokurator dr Rafał Łyżwa, wykładowcy KSSiP dyskutowali o metodach i formach kształcenia aplikantów prokuratorskich.
W dniu 8 lutego 2023 r. odbyła się w formie zdalnej narada dydaktyczna Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z udziałem Zastępcy Prokuratora Krajowego prokurator Prokuratury Krajowej Beaty Sobieraj – Skoniecznej oraz Dyrektora Biura Prokuratora Krajowego i Wiceprzewodniczącego Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie Adama Zbieranka. Wzięli w niej udział wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W jej ramach Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak omówił założenia kształcenia aplikantów prokuratorskich w 2023 r., w tym aktualne wymogi dotyczące przygotowywania konspektów i materiałów na zajęcia w ramach poszczególnych bloków zajęć i metod kształcenia. Przedstawiono także wnioski wynikające z przeprowadzonych hospitacji (prokurator Agnieszka Kluczewska, główny specjalista w Dziele Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej) oraz omówiono zasady współpracy Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z wykładowcami (prokurator dr Rafał Łyżwa, główny specjalista w Dziale Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej).
W dniu 17 lutego 2023 r. odbyła się w formie zdalnej kolejna narada dydaktyczna Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej z udziałem wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, poświęcona systemowi kształcenia aplikantów prokuratorskich w 2023 r. W jej ramach Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej prokurator Prokuratury Krajowej dr hab. prof. UP Czesław Kłak przedstawił zasady kształcenia aplikantów prokuratorskich w ramach poszczególnych metod kształcenia, zwracając m.in. uwagę, że niezbędna jest systematyczna weryfikacja efektów kształcenia, co powinno odbywać się w ramach poszczególnych metod kształcenia, jak również w ramach sprawdzianów, uwzględniając umiejętności, które aplikanci powinni nabyć w ramach praktyk. Przedstawiono także wymogi dotyczące zebrań (narad) dydaktycznych (prokurator Małgorzata Jarska, główny specjalista w Dziale Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej) oraz organizacji i oceny sprawdzianów (prokurator Wojciech Podsiadło, główny specjalista w Dziale Dydaktycznym Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej).
W dniu 28 lutego i 6 marca 2023 r. odbyły się narady Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej, poświęcone organizacji procesu kształcenia aplikantów prokuratorskich w roku 2023, a także zasadom ewaluacji zajęć szkoleniowych i organizacji sprawdzianów. W ich ramach omówiono m.in.: nowe założenia dotyczące organizacji i oceny sprawdzianów, zasady weryfikacji materiałów szkoleniowych, założenia hospitacji oraz nowy model zaleceń do praktyk.
W dniach 1 – 3 kwietnia 2023 r. zaplanowano w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie konferencję i naradę dydaktyczną Działu Dydaktycznego Ośrodka Aplikacji Prokuratorskiej nt. „Kształcenie na aplikacji prokuratorskiej i aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej w 2023 r. – założenia, zasady, realizacja.”
prokurator dr Piotr Kosmaty
Rzecznik Prasowy KSSiP