Inauguracja IV rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej
W dniu 22 lipca 2023 roku w siedzibie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja IV rocznika aplikacji uzupełniającej sędziowskiej. W uroczystości wzięła udział Wiceminister Sprawiedliwości/Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości– sędzia Katarzyna Frydrych, Zastępca Dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w Ministerstwie Sprawiedliwości – sędzia Małgorzata Tracz, Przewodniczący Zespołu Konkursowego do opracowania testu na konkurs na aplikację uzupełniającą sędziowską w 2023 roku – sędzia NSA Marian Wolanin, a także Przewodnicząca Komisji Konkursowej - sędzia NSA Anna Dumas Prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, sędzia Bartłomiej Migda – Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie oraz wykładowcy Krajowej Szkoły: sędzia Piotr Bojarczuk, dr Jan Kil, sędzia Krystian Marchwiak i sędzia Jarosław Wodzyński.
Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury kierujący Ośrodkiem Aplikacji Sędziowskiej sędzia Robert Pelewicz – w imieniu Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury sędziego SN Dariusza Pawłyszcze i swoim własnym - przywitał przybyłych na uroczystość gości, a następnie przedstawił informację obrazującą przebieg i wyniki rekrutacji na aplikację uzupełniającą sędziowską w 2023 roku. Zasygnalizował cele i efekty kształcenia, a także metody, w oparciu o które odbywa się cały proces kształcenia. Podkreślił sekwencyjność kształcenia aplikantów sędziowskich, obejmującą zajęcia szkoleniowe i praktykę, które łącznie tworzą całość i przygotować mają do podjęcia służby sędziowskiej, a wcześniej do złożenia egzaminu sędziowskiego.
W przemówieniu okolicznościowym Pani Minister Katarzyna Frydrych – w imieniu Ministra Sprawiedliwości i swoim własnym – pogratulowała aplikantom wygrania konkursu na aplikację uzupełniającą sędziowską, podkreślając bardzo wysokie wymogi kwalifikacyjne i zwracając uwagę nie tylko na znaczenie przygotowania merytorycznego, ale i etycznego do podjęcia obowiązków aplikanta, asesora i sędziego. Pani Minister zaznaczyła również, że aplikanci zdobywać będą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury niezbędną wiedzę teoretyczną, jak też umiejętności praktyczne, które przygotować ich mają do podjęcia i pełnienia służby sędziowskiej, eksponując szczególne znaczenie tej służby dla funkcjonowania Państwa.
W następnej kolejności Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły sędzia Robert Pelewicz - odebrał ślubowanie od 52 aplikantów, a Pani Minister Katarzyna Frydrych wręczyła aplikantkom listy gratulacyjne za osiągnięcie najlepszego wyniku w konkursie na aplikację uzupełniającą sędziowską:
Panu Mateuszowi Kargólowi – 1 miejsce w konkursie;
Panu Damianowi Doboszowi – 2 miejsce w konkursie;
Pani Dominice Komarek – 3 miejsce w konkursie.