Konferencja „Perspektywy Wykorzystania AI w Wymiarze Sprawiedliwości”
25 września 2023 r. w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury odbyła się konferencja naukowa „Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości – szanse i zagrożenia”. Celem konferencji była analiza wielopłaszczyznowych aspektów zastosowań sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości. W konferencji udział wzięli naukowcy, przedstawiciele Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Departamentu ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, prezesi sądów, prokuratorzy regionalni, sędziowie wydziałów własności intelektualnej, a także przedstawiciele oraz wykładowcy Krajowej Szkoły.
W trakcie wydarzenia omówiono zagadnienia prawne związane z problematyką zastosowania sztucznej inteligencji w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych i sądowych oraz przedstawiono wyzwania organizacyjno–techniczne w zakresie możliwości wdrażania AI w polskim wymiarze sprawiedliwości. Konferencja została podzielona na cztery panele: „Czym jest sztuczna inteligencja”, „ Zastosowanie sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania”, „Regulacje prawne (krajowe oraz unijne) dotyczące funkcjonowania sztucznej inteligencji” oraz „Funkcjonowanie sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości oraz organach ścigania – aspekty komparatystyczne i praktyczne”. W ramach każdego z paneli oprócz wystąpień zaproszonych gości, odbywała się dyskusja z udziałem ekspertów na temat wyzwań i problemów funkcjonowania sztucznej inteligencji w procedurach prawnych. Tematyka Konferencji będzie kontynuowana w ramach działalności Krajowej Szkoły poprzez organizację cyklicznych seminariów poświęconych problemom sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości .
Uczestnicy konferencji mieli możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach dotyczących technik multimedialnych i systemów związanych ze sztuczną inteligencją realizowanych w nowo otwartej specjalnej pracowni VR/AR, przy użyciu nowego narzędzia w postaci gogli VR.
sędzia Aleksandra Klimkowska
Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP