Prawne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości
W dniu 30.11.2023 roku na platformie MS Teams odbyło się seminarium on-line pt. Prawne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości. Wydarzenie stanowiło kontynuację zrealizowanej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury 25 września 2023 r. Konferencji naukowej pt. „Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości – szanse i zagrożenia”.
W ramach seminarium poruszane były zagadnienia dotyczące: projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (akt w sprawie sztucznej inteligencji) w kontekście wykorzystania sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości, perspektyw wykorzystania generycznego tekstu w wymiarze sprawiedliwości oraz zagrożenia prania pieniędzy poprzez rynek sztuki.
Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, uczestniczyło w nim łącznie około 500 osób, w tym specjaliści z zakresu badań nad sztuczną inteligencją, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Krajowej, sądów i prokuratur, wykładowcy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oraz osoby ze świata nauki.
Wykładowcami na seminarium byli m.in. dr hab. Wojciech Szafrański z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr. hab. Krzysztof Szklanny z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej dr. hab. Grzegorz Tylec, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
sędzia Aleksandra Klimkowska
Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP