Język strony

Kontrast:

    /    

Strona główna - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury

Główne Menu


Konferencja Krajowej Szkoły o standaryzacji zadośćuczynienia w sprawach karnych

28 listopada 2023 r. w Ośrodku Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Lublinie odbyła się konferencja pt. „Zadośćuczynienie z tytułu niesłusznego skazania, niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania i zatrzymania lub represji za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego - aktualne tendencje orzecznicze i próba standaryzacji”. Konferencję otworzyli Zastępcy Dyrektora Krajowej Szkoły, dr. hab. Maria Joanna Gondek oraz sędzia Robert Pelewicz.

Konferencja stanowiła podsumowanie projektu badawczego Działu Badań i Analiz Krajowej Szkoły  pt. „Standaryzacja wysokości zadośćuczynień zasądzanych z tytułu niesłusznego skazania i niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania i zatrzymania, a także na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego”. Zasadniczym celem tego projektu było opracowanie narzędzia informatycznego, standaryzującego wysokości zadośćuczynień zasądzanych w podobnych przypadkach przez sądy. W Konferencji wzięli udział sędziowie, prokuratorzy i wykładowcy Krajowej Szkoły, specjalizujący się w prawie karnym materialnym i procesowym, m.in. Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną sędzia Zbigniew Kapiński, sędzia SN prof. Antoni Bojańczyk, sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku Janusz Sulima, sędzia dr Rafał Kierzynka z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Lublinie Ireneusz Kuna i Dariusz Lenard.

W trakcie konferencji omówiono problematykę przewidywalności orzecznictwa w zakresie zadośćuczynień w perspektywie konstytucyjnej i karnoprawnej, wskazując na wymogi jakie powinna spełniać standaryzacja, zaprezentowano zagadnienia standaryzacji zadośćuczynień w ujęciu komparatystycznym. Ponadto, Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną Zbigniew Kapiński przedstawił zagadnienie zadośćuczynień oraz możliwości ich standaryzacji w kontekście orzecznictwa Sądu Najwyższego. Następnie sędziowie z dr Janusz Konecki i dr Dariusz Drajewicz przedstawili raport z badań empirycznych przeprowadzonych na podstawie analizy akt w sprawach o zadośćuczynienie za niesłuszne pozbawienie wolności oraz zaprezentowali narzędzia informatyczne wspierające orzekanie o wysokości zadośćuczynienia.

Obrady Konferencji zakończyła dyskusja plenarna, w ramach której uczestnicy wskazywali, że zaprezentowane opracowania informatyczne mogą stanowić przydatne narzędzie w rozstrzyganiu spraw o zadośćuczynienia dla osób niesłusznie pozbawionych wolności oraz osób represjonowanych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946”, a ekspert IPN Marcin Krzysztofik, zastępca Naczelnika Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie zaprezentował materiały archiwalne Instytutu, które mogą stanowić materiał dowodowy w sprawach o zadośćuczynienie za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

sędzia Aleksandra Klimkowska

Zastępca Rzecznika Prasowego KSSiP

Prelegenci konferencji siedzą przy stole prezydialnymPrelegenci konferencji siedzą przy stole prezydialnym. Jeden mężczyzna stoi przy mównicy podczas wykładuWidok sali plenarnej, podczas wykładu

 

Data publikacji: 
2023-12-04 08:09
Data wytworzenia: 
2023-12-04 08:15
Autor treści: 
Andrzej
Muszyński