Wizyta studentów z Uniwersytetu w Białymstoku w Krajowej Szkole
W dniu 20 listopada 2024 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury gościli studenci Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku wraz z Kołem Naukowym Teorii Społecznych im dr. Sławomira Oliwniaka. Wizyta miała na celu zapoznanie przyszłych prawników z praktycznymi aspektami kształcenia kadr wymiaru sprawiedliwości w Polsce, które przedstawili: Zastępca Dyrektora KSSiP kierujący Ośrodkiem Aplikacji Prokuratorskiej – prokurator Andrzej Piaseczny i Kierownik Działu Praktyk i Spraw Aplikantów Ośrodka Aplikacji Sędziowskiej – sędzia Joanna Szoska.
Studenci mieli okazję zgłębić tajniki dojścia do zawodów sędziego i prokuratora poznając kulisy procesu rekrutacyjnego na aplikacje: sędziowską i prokuratorską oraz przygotowania się do wykonywania zawodów sędziego i prokuratora wraz z wiążącymi się z tym wyzwaniami. Dowiedzieli się, że intensywna aplikacja w KSSiP to nie tylko czas nauki, lecz przede wszystkim inspiracja do zdobywania bezcennego doświadczenia praktycznego przy wykorzystaniu nowatorskiego podejścia do edukacji prawniczej – w czasie zajęć typu case method, pracy z aktami, rozwiązywania kazusów czy symulacji postępowań sądowych. Aplikanci KSSiP mają możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych wymianach młodych prawników w ramach programu AIAKOS czy konkursie THEMIS organizowanym przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN). Konkurs ten ma na celu m. in. promowanie forum dyskusji na tematy związane z prawem europejskim i międzynarodowym. W KSSiP organizowane są także krajowe konkursy tematyczne zachęcające do zgłębiania wiedzy takie jak: Turniej Wiedzy Kryminalistycznej (we współpracy z Instytutem Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie) i Konkurs Krasomówczy.
W czasie spotkania studenci mieli także okazję zapoznania się z bazą dydaktyczną i noclegową Krajowej Szkoły: aulą, salą symulacji rozpraw, Domem Aplikanta oraz biblioteką, gdzie uzyskali informacje na temat na bieżąco aktualizowanego księgozbioru i zasobów elektronicznych.
Przy aktywnym udziale studentów, spotkanie stanowiło nie tylko uzupełnienie ich wiedzy teoretycznej o praktyczne aspekty dotyczące funkcjonowania systemu szkolenia kadr wymiaru sprawiedliwości w Polsce, lecz także było inspirującą płaszczyzną wymiany doświadczeń i oczekiwań względem systemu kształcenia w KSSiP.
Dział Organizacyjny
Biuro Dyrektora